ABD, suikastlar için İHA’larına yapay zeka yüz tanıma özelliği ekliyor

Genel Şub 27, 2023 Yorum Yok
Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri, dronlar için yapay zeka takviyeli yüz tanıma teknolojisi geliştirerek dronların bireyleri tanımlamasını ve Çeşitli biçimlerde misyonları yerine getirmesini sağlayacak. ABD Savunma Bakanlığı bu teknoloji için RealNetworks ile Birlikte çalışacak.

“Endişe verici”

New Scientist, bu proje için “ABD Hava Kuvvetleri, otonom dronlar için Çehre tanıma yazılımı geliştirme projesini tamamladı ve bu, bireylerin amaç alınıp öldürülebileceğine dair tasalara yol açtı” ifadelerini kullandı. RealNetworks ile yapılan mukavele yalnızca makine tahsili tabanlı Çehre tanıma sistemini değil birebir vakitte dronların otonom olarak misyon almasını da içeriyor.

RealNetworks’e nazaran, teknoloji potansiyel olarak Etraf güvenliği, Lokal arama operasyonları ve kurtarma vazifeleri için kullanılabilir. Lakin otonom haldeki bir dron, Çehre tanıma ile aranan bir hatalıyı tespit ederse ne olacak? Şimdilik bu soru karşılıksız.

Sadece ABD kullanmıyor

Öte yandan Çehre tanıma sistemlerini İHA’larda kullanan Biricik ülke ABD değil. BM daha Evvel Libya birliklerinin 2021’de insansız hava araçlarını silahlar ve Çehre tanıma yazılımı ile donattığını argüman etmişti. Dubai polisi dikkatsiz yahut sarhoş şoförleri bulmak için Çehre tanıma teknolojisi kullanan insansız hava araçlarını bir müddettir kullanıyor. Çin ise hayli uzun bir müddettir bu sistemlere sahip.

Bununla Bir arada sivil hak savunucuları ise Çehre tanıma teknolojisinin polis tarafından kullanılmasına karşı. ABD’de hali hazırda San Francisco, Oakland ve Berkeley kentleri iç olmak üzere kimi eyaletler polisin Çehre tanıma teknolojisini kullanmasını yasaklamıştı. Lakin bu yasaklar, birtakım hisli cürümlerle uğraş etmek için Çehre tanıma kullanılmasına müsaade vermekte.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir