AB, otomobillerin geleceğini belirledi: 2035’e kadar sıfır emisyon ve e-yakıt

Genel Mar 29, 2023 Yorum Yok
Lüks araba üreticilerinin sentetik e-yakıtlara yönelmesi, Avrupa Birliği’nin gelecekte Samimi yanmalı motorları yollardan kaldırma planını zayıflattı. Haftalar süren gecikmenin akabinde Avrupa Birliği Konseyi bugün, 2035 yılına kadar yeni araba ve kamyonetlerden karbondioksit emisyonlarını ortadan kaldırmaya yönelik ‘Fit for 55’ düzenlemeleri kabul etti.

Yapılan nihayet dakika değişikliği ile içten yanmalı motorlu araçlar için e-yakıt muafiyeti getirildi. Hasebiyle artık akaryakıt yerine ilerleyen yıllarda e-yakıtlar kullanılacak. Şayet bu değişiklik olmasaydı onaylanan yönetmelik Samimi yanmalı motorlu (ICE) araçların tesirli bir biçimde yasaklanması manasına gelecekti.

E-yakıtlar 2035’ten sonrasında kullanılabilecek

E-yakıt, elektrik kullanılarak hava ve sudan yapılabilen sentetik bir alternatiftir. Akaryakıt yerine e-yakıtla çalışmak karbondioksit emisyonlarını azaltabilir lakin Yine de alternatif, maliyetli ve verimsiz. AB’nin bugün kabul ettiği düzenlemeler, araba ve kamyonetlerden kaynaklanan gezegeni ısıtan karbondioksit emisyonlarının 2035 yılına kadar yüzde 100 azaltılmasını hedefliyor. Akaryakıtla çalışan bir arabanın bu amaca ulaşması Muhtemel değil, bu nedenle Samimi yanmalı motorlara sahip yeni arabaların satışına fiili bir yasak getirebilirdi. Kuralın ay başında kesin hale getirilmesi bekleniyordu lakin Almanya, kurallar klasik arabaların e-yakıtla çalışmasına açıkça müsaade verecek formda revize edilene kadar oylamayı erteledi.

E-yakıt, havadan karbondioksit ve sudan hidrojen alınarak üretilebiliyor. Bu moleküller birleştirilerek yeni sentetik yakıtlar elde ediliyor. Hasebiyle direkt hava yakalama yoluyla CO2’nin atmosferden çekilmesini Muhtemel kılınıyor. Bu da dolaylı olarak e-yakıtların “karbon nötr” olarak kabul edilebileceği manasına geliyor.

E-yakıtlar kıymetli olacak

2035 ve sonrası için planlanan e-yakıtlar başlangıçta oldukça değerli olacak diyebiliriz. Şu anda halihazırda ticari bir arz yok. Sentetik e-yakıtlar kullanılmaya başlandığında ise ICCT’nin iddialarına göre litresi 7 dolardan Çok olacak. E-yakıtların AB’nin ulaşımdan kaynaklanan emisyonları azaltma planına entegrasyonu , Samimi yanmalı motorlarıyla Ünlü Ferrari, Lamborghini ve Porsche üzere üreticiler tarafından muhtemelen memnuniyetle karşılanacaktır

Yeni kurallar

  • 2021 düzeylerine kıyasla 2030’dan 2034’e kadar yeni otomobiller için yüzde 55 ve yeni kamyonetler için yüzde 50 CO2 emisyon azaltımı.
  • 2035’ten itibaren yeni arabalar ve kamyonetler için yüzde 100 CO2 emisyon azaltımı

Yönetmelikte e-yakıtlara da atıfta bulunulmakta olup, paydaşlarla yapılacak istişarenin akabinde Kurul, 2035 yılından sonra, AB maddelerine uygun, filo standartlarının kapsamı dışında ve AB’nin iklim nötrlüğü maksadına Müsait olarak, yalnızca CO2-nötr yakıtlarla çalışan araçların tescil edilmesi için bir teklifte bulunacak. 2023 yılında Komite, gayeler doğrultusunda ilerlenip ilerlenmediğini görmek için tekrardan toplanacak.

AB pazarına sunulan araba ve pick-up/kamyonetlerin de geleceği Kurul tarafından 2025 yılına kadar geliştirilecek ortak bir AB metodolojisi ile belirlenecek. Ufak hacimli üreticiler için ise 2035 yılı sonuna kadar istisna sağlanacak. AB, Fit for 55 paketi ile Bir arada net sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar 1990 düzeylerine kıyasla en az yüzde 55 oranında azaltmayı ve 2050 yılında iklim nötrlüğüne ulaşmayı hedefliyor. AB Kurulu tarafından kabul edilen düzenleme AB Resmi Gazetesinde yayınlanacak ve yayınlanmasını takip eden yirminci gün yürürlüğe girecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir