5 dakikalık eğitimle yüksek başarı: Microsoft Kinect kullanan golf robotu geliştirildi

Genel Oca 09, 2023 Yorum Yok
Bir golf alanında golf topuna vurabilen robotlar temelinde Fazla da yeni değil. Fakat robotların kısa bir golf oyunu oynayabilecek düzeyde yeteneklere sahip olması Fazla daha karmaşık bir süreç gerektiriyor. Almanya’daki Paderborn Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bir vuruşun tam olarak nasıl kusursuz olacağını ve sahanın rastgele bir yerinden deliğe sokmak için topa ne kadar Misli vurulacağını anlamak için hudut ağı kullanan golf robotu Golfi ile tam olarak bunu yaptı.

Golfi, Microsoft Kinect 3D kamera ile yeşilin anlık manzarasını alıyor ve farklı pozisyonlardan çekilmiş binlerce rastgele çekimi simüle ediyor. Çimin yuvarlanma direnci, topun tartısı ve başlangıç ​​hızı üzere faktörler de hesap edilerek Darbe süreci gerçekleştiriliyor. Öte yandan Paderborn doktora öğrencisi Annika Junker, IEEE Research’e Golfi’yi simüle golf atışları konusunda eğitmenin sadece beş dakika sürdüğünü belirtti.

Çoğu golfçüden daha başarılı

Golfi’nin topa vurması için tahrikli bir kolu bulunuyor fakat robot her seferinde topu deliğe sokamıyor. Araştırmacılar robotun atışlarının yüzde 60-70 oranında başarılı olduğu belirtiyor. Bu Oran amatör golfçülerin birçoklarından daha başarılı olsa da Golfi’nin Fazla kısa bir eğitim süreci geçirdiğini unutmamak gerekiyor.

Bununla Bir arada araştırmacılar PGA Tour profesyonelleriyle rekabet edebilecek bir robot yapmak için yola çıkmadı. Golfi’de kullandıkları tekniklerin diğer robotik uygulamalarda kullanılabileceğini umuyorlar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir