48 bin 500 yıllık virüs hayata döndürüldü ve Mamut dışkısından virüs elde edildi

Genel Oca 09, 2023 Yorum Yok
ilim insanları Buzul Çağı için incelemeler yapmaya devam ediyor. Sibirya’nın eski ve donmuş topraklarında çalışan şahıslara nazaran bu toprakların erimesi Dünya’nın iklimsel istikrarını bozuyor.

 

Dünyanın en eski virüsü tekrar canlandırılmış olabilir

Araştırmacılar şimdi hakemler tarafından incelenmemiş olan yeni bir makalede Rusya’nın topraklarından toplanan örneklerden 13 adet virüs saptayıp onları nasıl tekrar canlandırdığını açıkladı. Bu virüslerin ortak bir anne virüsten evrimleştiğine inanılan 5 farklı organizmadan türediği düşünülüyor.

48 bin 500 yıllık virüsü canlandıran ilim insanları 27 bin yıllık donmuş mamut dışkısı ve içerisinde mamut yünü olan dondurulmuş topraklar sayesinde 3 virüsü daha hayata döndürdü. Bu virüslerin ismi duyuruldu: Pithovirüs Mamutu, Pandoravirüs Mamutu ve Megavirüs Mamutu.

Bir Sibirya kurdunun (Canis lupus) donmuş midesinden Pacmanvirus lupus ve Pandoravirus lupus isimli iki yeni virüsün daha izole edildiği de öğrenilen bilgiler ortasında yer alıyor. Bu virüsler toprakta ve suda yaşayan amiplere bulaşabiliyor ve böylelikle çoğalmaya devam edebiliyor.

Fransa’daki Aix-Marseille Üniversitesi için çalışan Jean-Michel Claverie, New Scientist’e verdiği demeçte şunu söyledi: “48 bin 500 Yıl bir dünya rekoru.”

İklim değişikliğinden Dolayı artan sıcaklıkların bu tip virüsleri yine canlandıracağını düşünen araştırmacılar neredeyse her yeni virüsün spesifik tedavi teknikleriyle yok edilebileceğini düşünüyor. Bunun dışında birtakım araştırmacılar da 250 milyon yıllık olduğu söylenen bakterileri tekrar canlandırdığını argüman etmişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir