2035 yılına kadar dünyanın yarısı obez olacak! Türkiye hazırlıklı mı?

Genel Mar 04, 2023 Yorum Yok
Dünya nüfusunun yüzde 38’i, yani yaklaşık 2,6 milyar insan çok kilolu ya da obez. Dünya Obezite Federasyonu tarafından yayınlanan yeni raporlara nazaran, gelecekte durum değişmezse, bu oranın yalnızca on iki Yıl içinde yüzde 51’e yükselmesi bekleniyor. Ayrıyeten, obezite oranının Özellikle çocuklar ve düşük gelirli ülkeler ortasında artmakta olduğu da belirtiliyor.

Türkiye’nin neredeyse yarısı obez olabilir

Dünya Obezite Federasyonu tarafından yayınlanan rapora nazaran 2035 yılında Türkiye’nin yaklaşık yüzde 45’i obez olacak. 2035’e kadar yetişkinlerin yüzde 55’inin obez olacağı ve riskin Aka olduğu belirtiliyor. 2020’den başlayarak Türkiye’de yıllık obezite artışının yüzde 2,3 olduğu belirtilirken bunun “yüksek” olduğunun altı çiziliyor.

Çocuklarda ise bu Oran yüzde 5 ve buradaki risk “çok yüksek” olarak Anlatım ediliyor. Bununla Birlikte obezitenin ulusal gelir üzerindeki etkisin Fazla yüksek olarak belirtilen yüzde 2,5 olacağı aktarılıyor. bütün bu risklere Karşın rapor, Türkiye’nin obez problemine karşı hazırlıklı olduğunu, bu hazırlık gücünün ise “oldukça iyi” düzeyde olduğunu belirtiyor. ek olarak Türkiye, obeze karşı hazırlıklı olma sıralamasında da 183 ülke ortasından 36. sırada bulunuyor. Obeze en hazırlıklı ülkeler ise şöyle:
  1. İsviçre
  2. Norveç
  3. Finlandiya
  4. İzlanda
  5. İsveç
  6. Fransa
  7. Birleşik Krallık
  8. Portekiz
  9. İrlanda
  10. Belçika

Asıl kurban çocuklar

Dataları Aleni bir İkaz olarak nitelendiren Dünya Obezite Federasyonu Başkanı Louis Baur, durumun daha da berbatlaşmasını önlemek için siyaset yapıcıların artık harekete geçmesi gerektiğini açıkladı.  Baur yaptığı açıklamada, “Obezite oranlarının en süratli çocuklar ve ergenler ortasında arttığını görmek Özellikle telaş verici” dedi.

Baur, “Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve siyaset yapıcılar, sıhhat, toplumsal ve ekonomik maliyetlerin genç jenerasyonlara aktarılmasını önlemek için ellerinden geleni yapmalıdır” diye ekledi.

Raporlar, çocukluklarda obezitenin iki kat arttığını ve 2035 yılına kadar 175 milyon kız ve 208 milyon erkek çocuğun obez olabileceğini gösteriyor. Yapılan çalışmaların emelleri ise bireyleri suçlamak yahut kişisel tedbirler almak değil. Bunun yerine, bu şartlarda rol oynayan toplumsal, biyolojik ve çevresel faktörlere odaklanılması davetinde bulunuluyor.

Yoksul ülkelerde risk büyük

Rapor, kıymetlendirme için BMI (Vücut Kitle İndeksi -VKİ) kullanıyor. BMI, bir bireyin kilogram cinsinden tartısının metre kare cinsinden uzunluğuna bölünmesiyle hesaplanmakta. DSÖ kılavuzları doğrultusunda, VKİ skorunun 25’in üzerinde olması Çok kilolu, 30’un üzerinde olması ise obez olarak kabul edilmektedir. Federasyonun raporu ayrıyeten Fakir ülkelerde obezite oranının keskin bir biçimde arttığına, fakat bu ülkelerin hastalıkla yüzleşmeye en az hazırlıklı olan ülkeler olduğuna Fer tutuyor. 

Gelecekte obezitede Aka bir artış yaşaması beklenen on ülkeden dokuzu Asya ve Afrika’daki orta ya da düşük gelirli ülkelerden oluşuyor. Federasyonun ilim yöneticisi Racheal Jackson Leach, Değerli adımlar atılmadığı takdirde Fakir ülkelerin Aka sonuçlar yaşayacağı ikazında bulundu. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir