2022 Dünya Kupası Katar’da kullanılacak yeni teknolojiler neler?

Genel Kas 14, 2022 Yorum Yok
2022 Dünya Kupası, 20 Kasım Pazar günü başlıyor. Katar’ın mesken sahipliğini yapacağı turnuvada, evvelki Dünya Kupası turnuvalarında olduğu üzere birtakım yeni teknolojiler kullanılacak. 2022 Dünya Kupası’nda kullanılacak yeni teknolojileri listeledik. Bu teknolojiler ilerleyen yıllarda futbola kalıcı olarak girebilir.

Yarı Otomatik Ofsayt Teknolojisi

Futbolda hakem yanlışlarını azaltmak için teknolojiden yararlanmaya başlayan FIFA, Mevcut teknolojisini hayatımıza soktu. Artık de ofsaytlardaki çizgi tartışmasını sonlandırmak için yarı otomatik ofsayt teknolojisi hayatımıza giriyor. Yarı otomatik ofsayt teknolojisi, 2022 Dünya Kupası’ndaki bütün maçlarda kullanılacak.

Sahanın Çeşitli bölgelerine yerleştirilen hareket izleme özellikli 12 kamera ile bütün oyuncuların gövde hareketleri net halde tespit ediliyor. Topun içindeki inertial measurement unit (IMU) teknolojisi ise, topun ayakta çıktığı anı net olarak belirliyor. Top ayaktan çıktığı anda hangi oyuncunun hangi uzvunun önde olduğu Yapay zeka tarafından tespit ediliyor. Yapay zeka, ofsayt anını 3 boyutlu animasyona dönüştürerek Görüntü Yardımcı Hakem’e iletiyor ve nihayet kararı Mevcut hakemi veriyor. Animasyonlar epey belirleyici bir biçimde hazırlandığı için hakeme pek yorum yapma bahtı düşmüyor. Bu teknoloji, 2022 Şampiyonlar Ligi’nin kimi maçlarında kullanılarak test edilmişti. Dünya Kupası’nda ise bütün maçlarda kullanılacak.

Statlarda Soğutma Teknolojisi Var

Katar’da yaz mevsimi yaşanıyor. Vakit vakit sıcaklıklar 30 derecenin üzerini gösterecek. Sıcaklıkların tesirini azaltmak için stadyumlara Advanced Cooling Tech isminde soğutma teknolojisi yerleştirildi. Turnuva için inşa edilen sekiz stadın yedisinde bu teknoloji mevcut.

Stadyum koltuklarının altına ve alana yakın yerlere soğuk hava püskürten hava kanalları yerleştirildi. Hava kanalları yalnızca soğuk hava püskürtmekle kalmayacak tıpkı vakitte içerideki sıcak havayı da dışarıya üfleyecek. Dışarı üflenen hava tekrar içeriye üflenerek yine soğutulacak. Dışarıdaki hava kaç derece olursa olsun tribünlerde ve alanda hava sıcaklığı 18 ila 24 dereceyi gösterecek.

Soğuk havanın sağlanması için stadyum yakınlarında yerin altına soğuk su ile doldurulmuş borular ve eşanjörler (ısı değiştiriciler) inşa edildi. Sıcak hava, soğuk su ile doldurulmuş borulardan geçerek soğuyacak. Soğuyan su, 40 bin litrelik depolama tankına pompalanacak ve sonraki günkü maça soğuk hava sağlanması için depolanacak. bütün bu sistemin elektrik gücü ise Doha’ya 80 km uzaklıkta inşa edilen güneş gücü panellerinden sağlanacak. Organizatörler, stadyumlardaki soğutma sisteminden kaynaklı olarak rastgele bir biçimde sera gazı emisyonu sağlanmayacağını Anlatım ediyor. Yeşil Dünya Kupası vaadinde bulunan Katar, turnuva nedeniyle salınacak karbon emisyonuna karşılık olarak birebir ölçüde karbon tasarrufu sağlayacak. Güç verimliliği, yenilenebilir güç ve atık idaresi ile karbon tasarrufu elde edilecek.

Lego Üzere Stat: Stadyum 974

Stadyum 974 ismindeki stadyum, “modüler” inşa tekniğine sahip birinci stadyum olarak karşımıza çıkıyor. Betonarme yapılar yerine nakliye konteynırları ve modüler çelik çerçeveler kullanılarak inşa edildi. Limanlarda ve tırların üzerlerinde gördüğümüz nakliye konteynırlarından 974 adet kullanıldı. Stadın ismi buradan geliyor.

Stadyum 974, Dünya Kupası bittikten sonra saatler içerisinde demonte edilecek ve stadyumda kullanılan bütün modüller farklı kesimlerde pahalandırılacak. Stadyumun bulunduğu alana okullar, mağazalar, kafeler ve sıhhat tesisleri inşa edilerek var altyapıdan faydalanmaları sağlanacak. Stadyum 974 sahile yakın ve serin bir bölgeye inşa edildiği için turnuvadaki öteki 7 stadyumdaki havalandırma teknolojisine sahip değil. Aerobik çatı mimarisi sayesinde doğal olarak havalandırma sağlanıyor.

Renk Değiştiren Stat: Education City

Daha Evvel LED ışıklar ile renk değiştiren pek Fazla stat gördük fakat Education City stadyumu doğal olarak renk değiştiriyor. Stadyumun cephesinde, elmas gibisi geometrik desenler kullanıldı. Bu desenler, Güneş devinim ettikçe beyazdan griye gerçek farklı renklerde görünüyor.

FIFA Player Uygulaması

FIFA Player isimli uygulama ile turnuvadaki bütün oyuncuların ayrıntılı istatistikleri takip edilebilecek. Gol, asit, pas üzere klasik datalar yerine daha Evvel futbolda kullanılmamış bilgileri görebileceğiz. Ortalama sürat, 25 km/h üzerindeki depar sayısı, oyun çizgisine sadıklık, topa sahip oyuncuya uygulanan baskı ölçüsü üzere yeni bilgiler bulunacak. Ayrıntılarda boğulmak istemeyenler için bilgiler Türlü metrikler ile görsel biçimde gösterilecek.

Teknolojik Palmiye: Elpalm

Taraftarların ağır olarak bulunacağı bölgelere yerleştirilen Elpalm ismindeki aygıtlar, taraftarlara hem gölge olacak hem de güç sağlayacak. Üzerindeki güneş panellerinden elde ettiği enerjiyi USB yuvalarına aktararak, taraftarların telefonlarını yenilenebilir güçle doldurmasını sağlayacak. Ayrıyeten fiyatsız olarak Wi-Fi hizmeti sunacak ve üzerindeki hoparlörler ile taraftarlara duyurular dinletilecek. Sıcaklık, hava paklığı ve gürültü ölçümü de yapabiliyor.

Elektrikli Otobüsler Yaygın Formda Kullanılacak

Taraftarları stadyumlara elektrikli otobüsler taşıyacak. Elektrikli otobüsler günümüzde Fazla yeni bir teknoloji olmasa da Dünya Kupası tarihinde birinci Defa yaygın biçimde kullanılacak.

Dünya Kupası Topu: al Rihla

2022 Dünya Kupası’nın resmi topu Adidas tarafından geliştirildi ve al Rihla ismi verildi. Havada daha süratli ve yanlışsız formda devinim etmesi için Speedshell isimli panel hali kullanıldı.

Topun özellikleri hakkında konuşan Adidas futbol tasarım ve grafik yöneticisi Franziska Löffelmann, “Futbol daha da hızlanıyor ve Hız arttıkça havadaki hassasiyet ve istikrar nihayet derece Kıymetli hale geliyor. Yeni tasarım, topun havada giderken Fazla daha yüksek süratte kalmasını sağlıyor” tabirlerini kullandı.

Topun içinde 500 Hz tarama suratına sahip inertial measurement unit (IMU) isimli devinim sensörü bulunuyor. Bu sensör, ofsayt konumlarında topun ayaktan çıktığı anın belirlenmesine Yardımcı olacak. Sensördeki batarya, topun hareketiyle kendi kendine şarj oluyor.

2022 Dünya Kupası, 20 Kasım’da başlıyor

Turnuva 20 Kasım Pazar günü saat 19.00’da Katar-Ekvador maçıyla başlayacak. 18 Aralık saat 18.00’de oynanacak Final maçıyla 2022 Dünya Kupası sona erecek. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir