160 GB’lık veri Acer sunucularından çalınarak satışa çıkartıldı!

Genel Mar 09, 2023 Yorum Yok
Tayvanlı bilgisayar şirketi Acer, Aka bir data ihlali yaşadığını resmi olarak doğruladı. Bununla Bir arada Acer, alıcı bilgilerinin çalınmadığının altını çizdi. Bilgisayar korsanları tarafından elde edilen bilgilerin tamirat teknisyenleri için var olan bir dahili sunucuda bulunanlardan ibaret olduğu açıklandı.

Acer, siber taarruza uğradı

Aşağıdaki ekran manzarasından de görebileceğiniz üzere çalınan data ölçüsü 160 GB düzeyinde. Bu yüksek bilgi ölçüsünün içerisinde şirket içi gizli slaytlar ve sunumların olduğu belirtiliyor. Ayrıyeten, teknik dayanak için personel evrakları, Windows ISO evrakları, teknik kılavuzlar, yazılım araçları, ürün bilgileri ve Fazla sayıda BIOS malzemesinin Yine çalınanlar ortasında olduğu söyleniyor.

Bunun yanında çalınan dataların doğruluğunu kanıtlamak için Acer V206HQL monitörünün teknik şemaları ve Çeşitli dokümanları paylaşıldı. Toplamda 160 GB olan bu bilgi kümesinin en yüksek teklifi veren bireye satılacağı belirtiliyor. Ödeme aracı olarak ise takibi güç olan kripto Nakit ünitesi Monero (XMR) kabul ediliyor.

Acer için Şubat 2023’te gerçekleştirilen bu siber atak bir birinci değil. Şirket, Ekim 2021’de REvil fidye yazılımı çetesi tarafından taarruza uğramış ve gizli mali evrakların sızdırılmasıyla tehdit edilmişti. REvil çetesi Acer’dan şifre çözme anahtarı karşılığında 50 milyon dolar üzere rekor bir fidye talep etmişti. Akabinde tıpkı yılın Ekim ayında Desorden olarak bilinen bir çete tarafından Acer Hindistan kümesi akına uğramış ve binlerce alıcı verisi çalınmıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir