Yerli İHA Jackal, SİHA’ya dönüştü: İşte ilk görüntüler

Genel Nis 26, 2023 Yorum Yok
Yerli Müstahsil Fly Bvlos Technology tarafından geliştirilen Jackal İHA, entegre silah sistemi ile SİHA‘ya dönüştü. İngiltere Savunma Bakanlığı’nın teklifi üzerine tasarlanan hava aracı, yakın hava takviyesi ve savunmasında kullanılacak  İşte Jackal SİHA’nun yeni özellikleri.

Yerli İHA ‘Jackal’ SİHA’ya dönüştü

JACKAL SİHA’nın özelliklerine baktığımızda, dikey iniş ve kalkış için 8 adet pervane motorundan dayanak aldığını görüyoruz. Bunlar ikişerli olarak aracın köşelerine yerleştirilmiş. Havalandığında ise, dört adet EDF motorundan Sıkıntı alıyor. Daha öncesinde JACKAL’ın yaklaşık 100 km menzil ve 15 kg yük taşıma kapasitesi sunduğu belirtilmişti. İlerleyen periyotlarda ise bu kapasitenin artırılması hedefleniyor.

Jackal SİHA’da bulunan LMM (Lightweight Multirole Missile/ Hafif, çok Rollü) füze, 13 kg yüke, 1,3 m uzunluğa ve 6 km menzile sahip. Ayrıyeten lazer orta bulucu ile amaç üzerinde orta tespiti yapabiliyor. bütün bunlara ek olarak değiştirilebilir bir yapıda tasarlanan JACKAL SİHA, donanımsal ve yazılımsal olarak farklı füzelere de uyum sağlayabilecek.

Jackal SİHA’nın tanıtım etkinliğinde Fly BVLOS Technology genel Müdürü Murat Islıoğlu şu açıklamalarda bulundu:

Doğru yatırım ve Yönetim ile kavramsal dizaynından birinci uçuşuna dört aylık bir müddette ulaşan JACKAL’ın müşteriden gelen talep doğrultusunda mühendislerimiz tarafından Fazla kısa müddette SİHA versiyonuna dönüştürülmesi ve gerisinden başarılı bir canlı atış yapılması beni ziyadesiyle şad etti. Her Vakit dediğim üzere “havada hız, selamettir”. Teşekkürler Jackal takımı…”

Paylaşılan ayrıntılara nazaran Jackal SİHA, askeri ve stratejik yerlerin savunmasında kullanılacak, birebir vakitte harp alanında hava takviyesi sağlayarak askeri birliklere takviye olacak. Kısa menzilli hava savunması ve yakın hava dayanağı vazifelerini de yerine getirecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir