Yeni yasaya göre 2022 yurtdışından telefon getirme şartları neler?

Genel Oca 10, 2023 Yorum Yok
Ülkemizdeki yüksek vergiler nedeniyle telefon fiyatları doruğa oynuyor. Tüketiciler daha Müsait fiyata telefon alabilmek için Yurt dışından satın almayı tercih ediyor. Ticaret Bakanlığı, bu durumun önüne geçmek için yolcu beraberinde Yurt dışından telefon getirme kaideleri için 1 Kasım 2022 tarihi itibariyle yeni düzenlemeyi hayata geçirdi.

Yurtdışından telefon getirme hududu Denetim edilecek 📱

“Yurtdışından kaç telefon getirme hakkı var? Yurtdışından kaç telefon getirilebilir?” soruları yeni maddeyle Birlikte en merak edilen mevzuların başında geliyor. Yolcu muafiyetlerine göre Türkiye’ye üç takvim yılı içerisinde bir telefon getirilebiliyor.

Ticaret Bakanlığı, yolcuların üç yılda apansızın Çok telefon getirmesini engellemek için yeni sisteme geçiyor. Gümrük Koruma Memurları, sorgulama ekranlarından BTK bilgilerini Denetim ederek bir kişinin en nihayet ne Vakit gümrük vergisiz telefon getirdiğini görebilecek.

Üç yılda apansızın Çok telefon getirilirse ne olacak ❓

Yolcunun üç takvim yılı içinde muafiyet hakkını kullandığı tespit edilirse, kapalı kutu telefonu gümrük ambarında koruma altına alınacak. Yolcuya ambar koruma makbuzu verilecek. Yolcu üç ay içinde Yurt dışına giderken telefonunu teslim alıp Yurt dışına götürebiliyor lakin yolcu Yurt dışına gitmeyecekse rastgele bir biçimde telefonu teslim alamayacak.

Sadece ikinci telefon Denetim edilecek 2️⃣

Yolcunun hali hazırda kullandığı bir telefonu için Denetim yapılmayacak. Kapalı kutu içerisinde getirilen yahut birden Çok telefon ile giriş yapmaya çalışan yolcuların telefonları Denetim edilecek. İki telefonu olanların kapalı kutudaki telefonu için muafiyet denetimi yapılacak. 

Söz konusu uygulama 1 Kasım 2022 tarihi prestijiyle hayata geçirilecek. Bu tarihten itibaren yolcuların telefon getirme hakkının olup olmadığı Denetim edilecek. Üç yılda aniden Çok telefon getirdiği tespit edilen bireylerin telefonları gümrük ambarına sevk edilecek.

Telefonlar nasıl tespit edilecek 🤔

Yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarına vergi muafiyet denetimini sağlayan sistemin çalışma temelleri, uygulamalı olarak Esenboğa Havalimanı Hariç Sınırlar Terminali Gelen Yolcu Salonu’nda basın mensuplarına tanıtıldı. Sistemin tanıtılması emeliyle Örnek uygulama da yapıldı.

Yurt dışından gelen yolcuların valizleri x-ray taramasına alınırken valizinde cep telefonu bulunan yolcu, muafiyet kontrolü için ofis kısmına Davet edildi. Burada sistem üzerinden, Laf konusu cep telefonunun muafiyet hakkı bulunup bulunmadığı sorgulandı. Burada incelenen yolcunun en nihayet 19 Eylül 2022’de bir telefon getirdiği belirlenirken yolcuya üç takvim yılında bir telefon getirme hakkı bulunduğu ve 1 Ocak 2025’te Yurt dışından telefon getirme hakkını elde edeceği anımsatıldı. Yolcunun telefonu, Örnek uygulama kapsamında gümrük süreci yapılmak üzere ambara alındı.

Yeni uygulama 1 Kasım 2022 prestijiyle uygulanmaya başlanacak. Bir yolcunun üç takvim yılı içerisinde birdenbire Çok telefon getirdiği tespit edilirse telefon gümrük ambarında koruma altına alınacak.

Ticaret Bakanlığı’nın açıklaması 🔽

“Yurt dışından yolcu beraberi getirilen eşya muafiyetlerine ait Bakanlar Konseyi Kararı uyarınca, ferdî eşya muafiyeti kapsamında, Yurt dışından ülkemize gelen yolcular, üç takvim yılında bir adet cep telefonunu gümrük vergilerinden muaf olarak getirebilmektedir.

30 Mayıs 2019 tarihinde getirilen düzenleme kapsamında müddet 2 (iki) takvim yılından 3 (üç) takvim yılına çıkarılmış, ayrıyeten Yurt dışından getirilen telefonlar için “yolcunun kimlik numarasına kayıtlı çizgilerle kullanılma şartı” da eklenmiştir.

Söz konusu uygulama dâhilinde, yolcu beraberi cep telefonu muafiyet limitinin (üç takvim yılında 1 adet) teknik takibini Mümkün kılmak için, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Koruma genel Müdürlüğü koordinesinde Değerli bir düzenleme hayata geçiriliyor. Ticaret Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu bünyesinde yürütülen teknik çalışma kapsamında, yolcuların üç yıllık mühlet zarfında getirdikleri cep telefonu sayısı takip edilecek ve yolcuların muafiyet haklarının ötesinde 3 yılda apansız Çok telefon getirmesi önlenecek.

Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumunca aktarılan bilgi ağı ile oluşturulan sorgulama ekranı sayesinde ülkeye girişte, gümrük alanlarımızda misyonlu Gümrük Koruma Memurları tarafından Gerekli Denetim ve kontrol süreçleri gerçekleştirilecek.

Söz konusu uygulama 1 Kasım 2022 tarihi prestijiyle hayata geçirilecektir. Böylece yolcu beraberi getirilen cep telefonlarının takibi sağlanarak şahsî muafiyetlerin suistimal edilmesinin önüne geçilecektir.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir