Yeni nesil nükleer santraller çok daha küçük olacak: İlk tasarım onaylandı

Genel Oca 28, 2023 Yorum Yok
ABD’nin Nükleer Güç Ofisi (NRC) tarafından yapılan basın açıklamasında birinci küçük modüler nükleer reaktör dizaynının önü açılmış oldu. Nükleer güç, daha Ufak dizaynlarla Birlikte yenilenebilir güce geçiş için bir numaralı köprü halini alabilir.

Ülkeler fosil yakıtların ortaya çıkardığı karbon emisyonlarından uzaklaşıp yenilenebilir güç kaynaklarına geçmeye çalışıyor. Ancak hala daha dünya genelindeki şurası güç ölçüsünün Aka kısmı fosil yakıtlardan geliyor. Öte yandan güneş ve rüzgar üzere güç kaynaklarının üretim düzeyi ve devamlılığı çözülebilmiş değil. Hasebiyle nükleer güç Aka bir Geri dönüş için hazırlanıyor üzere duruyor.

Modüler Ufak reaktörler geliyor

Enerji üretimi Öğrenci nazaran artırılıp azaltılabildiğinden ve tartışmalı olsa da güç üretimi karbon emisyonlarına yol açmadığından, nükleer güç bu ihtiyaca tam olarak uyuyor. Hem Daimi bir üretim vadediyor hem de büsbütün yenilenebilir güç kaynaklarına geçişi düşüncesiz bir hale getiriyor.

Öte yandan klâsik nükleer santrallerin bırakın inşasını proje çalışması bile yıllar sürebiliyor. Devasa ölçekleri ve proje, fizibilite hazırlıkları derken tam kapasite için on Yıl yahut daha Çok süren inşa süreçleri ortaya çıkıyor. Küçük modüler reaktörler (SMR), nükleer güç santrallerinde bu sorunu çözmeye çalışıyor. Bir fabrikada üretilen ve daha sonra monte edilecekleri alana gönderilebilen modüller kullanılarak yapılan reaktör, hem daha az şantiye alanı ve hem de daha az inşa mühleti manasına geliyor.

NuScale Power şirketinin Ufak modüler reaktörü (SMR) 50 MW elektrik üretim kapasitesi sunuyor. Su bazlı reaktör dizaynına dayanan model reaktörü soğutmak için konveksiyon ve yerçekimi üzere doğal süreçleri kullanıyor. NuScale’in tasarım başvurusu 2018’de kabul edildi ve 2020’ye kadar teknik incelemeye Doğal tutuldu. Tasarım, Temmuz 2022’de sertifikalandı. 21 Şubat 2023 tarihinden itibaren ise ABD’de nükleer tesis inşa etmek isteyenlerin NuScale’in SMR dizaynını kullanabilecekleri belirtildi.

NuScale reaktörü, onaylanan birinci SMR tasarımı olmasının yanı Dizi Nükleer Güç Ofisi tarafından şimdiye kadar onaylanan yedinci reaktör tasarımı pozisyonunda. NuScale’in altı modüllü tanıtım tesisi şu anda Idaho’da inşa ediliyor ve 2029’a kadar tamamlanması bekleniyor. Tesisin tam olarak faaliyete geçmesi ise 2030’u bulacak. diğer nükleer tesislerde olduğu üzere SMR’ler de nükleer atık üretmekte.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir