Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Yeni bir araştırma Dünya’nın çekirdeğinin tersinde dönmeye başladığını iddia ediyor

Yeni bir araştırma Dünya’nın çekirdeğinin tersinde dönmeye başladığını iddia ediyor

admin admin -
11 0
Yeni bir bilimsel çalışma, Dünya‘nın İç çekirdeğinin yakın vakitte dönmeyi bıraktığını ve karşıtı istikamette dönmeye başladığını öne sürüyor. Değişen dönüş istikametinin yıldan yıla dalgalanma yaşayan gün uzunluklarıyla da bir ilgisi olabileceği de Anlatım ediliyor. Fakat bu değişimin insanları ve gezegeni Olumsuz bir halde etkilemesi beklenmiyor.

Dünya’nın çekirdeği Aksi istikamette dönmeye başladı

Nature Geoscience ilim mecmuasının Ocak 2023 sayısında, Çin Pekin Üniversitesi’nden araştırmacılar, gezegenin İç çekirdeğinin öteki katmanlara nazaran 2009 civarında dönmeyi durdurduğunu ve tersi tarafta dönmeye başladığını iddia ettiler. Bilindiği kadarıyla yerkürenin en İç kısmı, ayaklarımızın yaklaşık 5 bin kilometre altında bulunuyor. Sıcak demirden yapılmış ve yaklaşık Pluto büyüklüğünde olan bu çekirdek, kendisini çevreleyen sıvı bir Hariç katman nedeniyle manto ve kabuktan Müstakil olarak dönebiliyor.

Her 35 yılda bir oluyor

Yapılan çalışmada yer Meydan araştırmacıları, “İç çekirdeğin, Dünya’nın yüzeyine nazaran ‘salıncak’ üzere ileri Geri döndüğüne inanıyoruz. Salıncağın bir döngüsü yaklaşık 70 yıl, yani ortalama her 35 yılda bir yön değiştiriyor.” tabirlerini kullanıyor.

Çinli ilim insanlarının yapmış olduğu çalışmada İç çekirdeğin hareketlerini takip gayesiyle son altmış yıldaki sarsıntılardan gelen sismik dalgalar tahlil edildi. Bilgilere nazaran emsal bir duraklama ve Aksine dönme olayı 1970’lerin başlarında gerçekleşti. Bir sonrakinin ise 2040’larda olması bekleniyor. Dataların inceleyen çalışma kümesi 1970’lerin başları ile içinde bulunduğumuz Devre ortasında benzeri bir bağ bulmuş.

Öte yandan Güney Californiya Üniversitesi’nde sismolog olan John Vidale, bu çalışma ile tıpkı fikirde değil. Vidale, oluşturulan modellerin eldeki bilgileri tam olarak açıklamadığını düşünüyor. Dünya’nın merkez çekirdeği hakkında apansız Çok teori bulunuyor ve şimdi ilim insanları nezdinde ortak bir görüş birliği bulunmuyor. Çünkü elde bulunanlar aslında tamamı sismik bilgilerden meydana geliyor. Münasebetiyle Dünya’nın içinde olup bitenler hakkında sonlu bilgiler elde edebiliyoruz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir