Yedi eski Samsung çalışanı çip sırlarını Çin’e sızdırmaktan hapse atıldı

Genel Şub 23, 2023 Yorum Yok

Dünyanın önde gelen ülkeleri yarı iletken teknolojilerini ve ilgili bölümü ulusal Emniyet meselesi olarak gördükleri için bu alanda kapalılığa Aka Ehemmiyet veriyor. Dolayısı ile bu sanayide Laf sahibi devletler ellerinde bulundurdukları teknolojileri sıkı bir halde korumak için Önemli tedbirler almış durumdalar.

Buna Karşın birtakım istenmeyen olaylar yaşanabiliyor. Samsung’un Yan kuruluşu SEMES‘in yedi eski çalışanı, yarı iletkenlerle ilgili teknolojileri Yasa dışı yollardan elde etmek ve Çinli şirketlere aktarmaktan hatalı bulundu. Sürecin ayrıntıları hakkında Fazla az şey bilinse de bahsin anne çizgilerine Fer tutacak kimi bilgiler mevcut.

Bu bireylerin ticari sırları çaldıkları 2020 yılında tespit edilmişti. Mahkumiyet kararı ise 20 Şubat Pazartesi günü verildi. SEMES için çalışan eski bir araştırmacının, şirketin yarı iletken temizleme ekipmanına ait teknolojisini yasadışı yollardan elde ettiği için dört yıl mahpus cezasına çarptırıldığı bildirildi. Bu bilgileri Çin’e ihraç edilmek üzere emsal ekipmanlar üretmek için kullandı. Araştırmacı tarafından kurulan şirkete 768.000 dolar Nakit cezası verildi.

Kilit Ulusal teknoloji olarak görülüyor

SEMES’in diğer altı eski çalışanı da teknoloji hırsızlığına karışmaktan hatalı bulundu ve 2 buçuk yıla kadar mahpus cezasına çarptırıldı. Mahkeme kararında bu Cin cürümlere daha hafif cezaların uygulanması halinde, şirketlerin teknoloji geliştirmeye kaynak ve Vakit harcama konusunda motivasyonlarını kaybedecekleri belirtildi.

Söz konusu bireyler çaldıkları bilgilere dayanarak, 24 yarı iletken temizleme ekipmanı taslağı oluşturdu ve Yekün bedeli yaklaşık 59.8 milyon dolar olan 14 temizleme makinesini isimleri gizli tutulan rakip Çinli firmalara ve Çinli bir araştırma enstitüsüne sattı. Güney Kore’nin yarı iletken sanayisini “kilit Ulusal teknoloji” olarak gördüğünü hatırlatalım.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir