Yapay zeka destekli arama sorguları Google’a 10 kat pahalıya mal olacak

Genel Şub 26, 2023 Yorum Yok
Google‘ın geliştirdiği Bard sohbet robotuna entegre çalışacak yapay zeka sorguları, Google’a olağan anahtar söz aramalarından 10 kat daha pahalıya mal olabilir. Alphabet’in Yönetim şurası lideri John Hennessy, Reuters’e verdiği röportajda bunu söyledi.

Bunun nedeni, ChatGPT gibisi Yapay zeka (AI) lisan modellerindeki sorguların daha Çok süreç gücü ve elektrik maliyeti gerektirmesi. Analistlere nazaran önümüzdeki yıllarda Google’ın bu mevzudaki ek maliyeti milyarlarca doları bulabilir. Uzmanlar, chatbot’a yapılan isteklerin yarısı 50 kelimeyle yanıtlanırsa, 2024 yılına kadar Google’ın 6 milyar dolarlık ek bir maliyeti olacağına inanıyor.

Maliyet düşürmek karşılık kalitesini etkileyebilir

Bu, teknoloji devinin ekonomik belirsizliğin ortasında maliyet düşürme uğraşlarını engelleyebilir. Çünkü şirket şimdiden 12 bin çalışanını işten çıkardı ve sosyal yardımları kesti. Ayrıyeten ofislerde de tasarruf etmeye başladı.

Yapay zeka ile alakalı maliyetleri azaltmak için Google, Bard’ın üzerine inşa edildiği LaMDA modelinin hudutlu bir sürümünü kullanacak. John Hennessy ayrıyeten chatbot tarafından üretilen karşılıkların maliyetinin düşürülebileceğini de söyledi. Lakin uzmanlar, maliyetin düşürülmesinin yanıtların kalitesini etkileyeceğine inanıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir