Yapay zeka aracı PassGAN şifrenizi anında kırabilir: Peki nasıl korunacaksınız?

Genel Nis 09, 2023 Yorum Yok
Bir siber Emniyet şirketi olan Home Security Heroes, Yapay zekanın şifre kırma konusunda ne kadar güçlü ve süratli olduğunu gösteren bir rapor yayınladı.

Araştırmacılar yeni bir Yapay zeka tabanlı araç olan PassGAN‘ın yeteneklerini 15,6 milyondan fazla şifre üzerinde test etti. Sonuçlar: Yapay zeka, yaygın şifrelerin %51’ini bir dakikadan kısa müddette, %65’ini bir saatten kısa müddette, %71’ini bir günden kısa müddette ve %81’ini bir aydan kısa müddette kırmayı başardı. PassGAN’ın 7 haneli herhangi bir şifreyi kırması, sembol içerse bile yaklaşık altı dakika sürüyor.

Yapay zekanın şifremi kıramamasını nasıl sağlarım?

Kırılması en güç şifreler ise en az 12 karakterli olanlar. Ufak ve Aka harflerin eklendiği varsayıldığında, yapay zekanın böyle bir şifreyi kırması 289 yıl sürebilir. Bir parolaya sayılar eklenirse, kırma müddeti 2.000 yıla, semboller eklenirse 30.000 yıla kadar çıkmakta. Ira sayısını artırmak, sadece sayılar kullanılsa bile şifrenin gücünü artırıyor.

Şirketin web sitesinde, Yapay zekanın muhakkak bir şifreyi ne kadar süratli kıracağını tahmin eden bir araç bulunuyor. Sistem “59731469” şifresinin “anında” (2 saniye) kırılacağını, “Hj2Bue4F” şifresinin kırılmasının ise 48 dakika süreceğini gösteriyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir