Yandex, ana vatanı Rusya’dan ayrılmayı planlıyor: Vladimir Putin yüzünden!

Genel Oca 10, 2023 Yorum Yok
Rusya’nın Ukrayna ile savaşması yüzünden güç günler geçiren Yandex’in finansal yeterlilik ve marka itibarı açısından toparlanması gerekiyor. Tanınan arama motoru servisi fikrî mülkiyetinin bir kısmını anne vatanından ayırmak ve Geri kalan her şeyi elden çıkarmak için hazırlanıyor.

 

Yandex bir basın bildirisi yayımladı

Arama motoru dalı dışında reklam, e-ticaret, şoförsüz araba ve bulut teknolojisi bölümlerinde de tesirli olan Yandex’in genel merkezi şu anda Hollanda’da.

Yayımlanan ilgili basın bildirisinde Rusya’daki var jeopolitik ortam yüzünden Yandex’in mülkiyetlerini ve idaresini tekrar yapılandırma seçeneklerinin gözden geçirilmesi ismine stratejik bir süreç başlatıldığı belirtildi. Yandex’in idaresinde yer Meydan bir Küme bir komite oluşturarak şu misyonları üstlenecek:

  • Yandex’e bağlı olan ve Yandex’in sağladığı muhakkak hizmetlerin (otonom sürüş teknolojileri, bulut bilgi süreç teknolojisi, data etiketleme ve eğitim teknolojisi dâhil) devamlılığından sorumlu olan memleketler arası departmanların Rusya’dan Müstakil olarak geliştirilebilmesi için araştırmalar yapmak.
  • Yandex’in genel merkezi ve Yandex’in öbür Tüm işletmeleri (arama, reklamcılık, taşınabilir, e-ticaret, yiyecek teslimatı, teknoloji teslimatı, cümbüş hizmetleri, Rusya’daki ve milletlerarası pazarlardaki diğer Yandex hizmetleri dâhil) tarafından yönetilen ve bu yerlere ait olan mülkiyetlerin ve yönetimsel denetimin belli ögelerin devranı dâhil olmak üzere elden çıkarılması için araştırmalar yapmak.
Bu sürecin ön bir evre olduğunu belirten Rus menşeli arama motoru elden çıkarılması planlanan payların Müşteri bulup bulamayacağı konusunda bir teminata sahip olmadığını ve bu mevzuda kimseye bir garanti vermediğini belirtti.

Söz konusu planlar Daimi bir formda tahlil edilecek ve hissedarların onayına tabi olacak. Şayet Yandex bu planları hayata geçirirse operasyonlarının bir kısmını Hollanda’da sürdürmeye devam edecek. Geri kalan hizmetler ise Rusya’daki Yandex idaresinin elinde kalacak.

Yandex görünüşe nazaran birçok münhasır hakkını elden çıkartacak. Yandex’i en azından bir mühlet boyunca araba, bulut depolama, eğitim ve bilgi etiketleme dallarında görmeyeceğiz. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir