Xiaomi’de yeniden yapılanma: İki yeni komite kuruluyor

Genel Şub 04, 2023 Yorum Yok
Android akıllı telefon pazarında artan rekabet ve talep düşüşleri, üreticilerin istikbal planlarını etkilemeye devam ediyor. Bu bağlamda dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerinden Xiaomi, Değerli bir değişikliğe imza atacak. Kısa mühlet Evvel Xiaomi CEO’su Lei Jun, şirket içinde Operasyon İdaresi ve İnsan Kaynakları komitesi olmak üzere iki yeni Yönetim organının kurulduğunu duyurdu.

Xiaomi’de iki yeni Yönetim komitesi kuruluyor

Bildirilenlere nazaran yeni kurulan Operasyon Yönetim Komitesi’nde pazarlama, Amel stratejileri, uyum, planlama, bütçeleme, yürütme ve günlük operasyonlar üzere Türlü departmanlardan yetkililer ve uzmanlar yer alacak. Bununla Bir arada yeni komiteye, Lei Jun‘un yanı Dizi Xiaomi Kümesi Lideri Lu Weibing ve akıllı telefon kısmının lideri Zeng Xuezhong da iç olmak üzere 12 üye eşlik edecek.

İnsan Kaynakları Komitesi’nde ise, Xiaomi’nin kurucu ortağı ve reis yardımcısı Lei Jun, Lu Wiebing, Liu De ve öteki insan kaynakları ve genel işler departman liderleri iç olmak üzere 8 üye bulunacak. ek olarak şirketin CEO’su Lei Jun, şahsî olarak her iki komiteye de başkanlık edecek ve operasyonlarını denetleyecek.

Peki Xiaomi Yönetim yapısını neden değiştiriyor?

Günümüzde Xiaomi, Özellikle Çin ve Hindistan’da yaşanan rekabete karşı Yönetim yapısını süratle değiştirmeye çalışıyor. Ayrıyeten global pazarda yaşanan talep düşüşleri de tasaları arttırmış durumda. Bilmeyenler için dünyanın en Aka akıllı telefon pazarına konut sahipliği yapan Çin, 2022 yılı akıllı telefon sevkiyat sayılarında nihayet on yılın en düşük düzeylerine geriledi. 

Hindistan’da ise üst üste 5 Yıl liderliği elinde tutan Xiaomi, 2022’nin dördüncü çeyreğinde yüzde 6’lık bir düşüş ile tahtını Samsung’a devretti. Bu Olumsuz sonuçların akabinde akıllı telefon devi, Xiaomi Hindistan lideri Manu Kumar Jain, baş işletme sorumlusu Raghu Reddy ve pazarlama lideri Sumit Sunal ile yolları ayırdı. 

Paylaşılan bilgilerin ışığında, yeni değişikliğin Xiaomi’nin istikbal planlarında hayati bir rol oynayacağını söyleyebiliriz. Zira her iki komite, şirketin Akıllı telefonlar, Objelerin İnterneti ve Tüketim malları ve İnternet hizmetleri olmak üzere üç anne Amel kolundan başkanlara konut sahipliği yapıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir