Wikipedia’nın tasarımı 12 yıl sonra ilk kez yenilendi: İşte yeni arayüz

Genel Oca 19, 2023 Yorum Yok

Wikimedia Vakfı, çevrimiçi ansiklopedi Wikipedia‘nın arayüzünü yenilediğini duyurdu. Kuruluşun da belirttiği üzere bu, on yıldan uzun bir müddettir kaynakta yapılan birinci kayda değer tasarım değişikliği olarak kayıtlara geçiyor.

Makalelerin yeni içindekiler tablosu artık sol sütuna taşındı, sayfa kaydırıldığında bile görüntüleniyor ve görüntülenen kısmı vurguluyor. lisan seçicinin ise makale başlığının Çabucak sağ tarafında yer aldığını görüyoruz.

Wikipedia arayüzü artık makalelerde sabit bir satır genişliğine sahip. Evvelden ekranın genişliğine nazaran uyarlanıyordu. Lakin Wikimedia Vakfı, araştırmaların da gösterdiği üzere, metnin genişliğini sınırlamanın daha rahat bir okuma deneyimi sağladığını belirtiyor.

Arama çubuğu daha besbelli bir pozisyona taşındı ve makaleleri bulmayı kolaylaştıran geliştirilmiş bir arama tecrübesi sunulmaya başlandı. Güncellenen Wikipedia arayüzünde evvelki fonksiyonların hiçbirinin kaldırılmadığının da altı çiziliyor.

Wikipedia sayfaları ayda 16 milyar görüntüleme alıyor

Dünyanın en Fazla ziyaret edilen 10 web sitesinden biri olan Wikipedia’da yapılan tasarım değişiklikleri Fazla çarpıcı değil lakin okuyucu kitlesinin büyüklüğü göz önüne alındığında kuruluşun sarsıcı değişiklikler yapmamaya İtina gösterdiği ortada.

Wikipedia’nın 300’den Çok lisanda 58 milyondan Çok makale sunduğu ve bunların her ay yaklaşık 16 milyar kez görüntülendiğini hatırlatalım. Yeni masaüstü arayüzü, 18 Ocak’tan itibaren kademeli olarak kullanıma sunuluyor. Değişiklik Türkiye‘ye de yansımış durumda.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir