WhatsApp’ın patronu herkesi Telegram’ı bırakmaya çağırdı

Genel Şub 15, 2023 Yorum Yok
WhatsApp lideri Will Cathcart, Telegram‘ı kullanıcılar için kâfi seviyede Emniyet düzeyinden mahrum olmakla suçladı ve herkesi bu iletileşme uygulamasını terk etmeye çağırdı. Tecrübeli yönetici mevzuyla iligli niyetlerini şahsî Twitter hesabı aracılığıyla paylaştı.

Cathcart, WhatsApp’ın Telegram karşısındaki üstünlüğünü göstermek için “Telegram varsayılan olarak uçtan uca şifreleme ile korunmuyor ve Küme sohbetleri için E2EE (uçtan uca şifreleme) sunmuyor” tabirlerini kullandı. Ayrıyeten bu platformun hükümetlerin talep ettiği neredeyse bütün hassas bilgileri paylaşma kapasitesine sahip olduğunu söyledi.

“Farklı bir iletileşme uygulamasına geçin”

Cathcart açıklamalarında gizli Telegram sohbetlerin bile okunmasına müsaade veren bir güvenlik açığının keşfedildiğini ortaya koyan bir Wired makalesine de atıfta bulundu. WhatsApp’ın işvereni tenkitlerinin kendilerine hizmet ediyormuş üzere görünebileceğini kabul ediyor. Bu bağlamda herkesi WhatsApp’a geçmeye çağırmadı.

Uçtan uca şifrelemeye sahip başka pek çok mükemmel iletileşme aracı olduğunu söyleyen Cathcart “Eğer WhatsApp kullanmayacaksanız, bunlardan birini kullanın ancak Telegram’ı kullanmayın diyerek kelamlarını tamamladı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir