Var olmaması gereken eski galaksiler keşfedildi

Genel Şub 23, 2023 Yorum Yok
James Webb Uzay Teleskobu (JWST yahut Webb), geçtiğimiz Yıl misyonuna başladığından beri uzaya olan bakışımızı değiştirmeye devam ediyor. Lakin teleskobun yaptığı nihayet keşif astronomların başını oldukça karıştırmış durumda zira Webb, hiç olmaması gereken galaksilerin fotoğraflarını çekti.

Elimizde olan var bilgiler ışığında keşfedilen altı galaksinin orada olmamaları gerekiyordu lakin oradalar ve kimse nasıl oluştuklarını açıklayamıyor. Bulunan bu galaksiler neredeyse Samanyolu kadar büyükler ve olgun kırmızı yıldızlarla dolular. Astronomlar bu galaksilerden gelen ışığı tahlil ederek ne kadar uzakta olduklarını ve hasebiyle ne kadar İhtiyar olduklarını hesapladılar. Buna nazaran galaksilerin Büyük Patlama’dan sadece 500 ila 700 milyon Yıl sonra oluşmuş oldukları bulundu. Bu yıllar insan ölçeğinde Aka geliyor olabilir lakin kozmosun bebeklik devirleri olarak Anlatım edilebilirler.

Var olmamaları gerekiyordu

Lakin neredeyse 13 milyar Yıl yaşında olmaları onları garip yapan şey değil. ilim adamları, var kozmolojik teoriye nazaran Mevcut olmamaları gerektiğini, zira o vakitler galaksilerin bizimki kadar Fazla yıldız oluşturmasına yetecek kadar husus olmaması gerektiğini söylüyorlar. Bu nedenle gözlemlenen galaksilerin hiç olmaması gerekiyordu.

Hubble gibi enstrümanlar ile yapılan gözlemlerde cihanın birinci devirlerinde oluşan galaksilerin küçük ve mavimsi renkte oldukları saptanmıştı. Münasebetiyle Webb’in gösterdikleri ile önceki bilgilerimiz çelişiyor. Genç yıldızlar genel olarak mavi renkte parlarlar ve yaşlanıp yakıtlarını tükettikçe yaydıkları parlaklık kırmızıya gerçek kayar. Hasebiyle uzaktaki galaksilerin Kırmızı değil mavi renkli olması beklenir (Işığın Dünya’ya ulaşmasının Vakit aldığını unutmayın, bu nedenle teleskopik imgeleri izlerken aslında vakitte geriye bakıyor ve uzaktaki objelerin geçmişteki hallerini görüyoruz).

Bu galaksiler Öbür bir şey olabilir

Penn State‘de astronomi ve astrofizik profesörü olan Joel Leja, astronomların Aka Patlama’dan sonra bu galaksilerin nasıl bu kadar süratli bir ortaya geldiklerini açıklamak için kozmoloji teorilerini yine yazmaya başlamadan evvel, baktıkları garip Kırmızı noktaların Öbür bir şey olmadığından emin olmaları gerektiğini söyledi: “Örneğin, erken kozmostaki yıldızlar, ağır elementlerden mahrum olmaları nedeniyle egzotik hallerde Fer yayabilir ve tahminen de bunları modellerimize iç etmiyoruz”

Bu altı gökadanın eski ve Aka görünmesi, Aka Patlama’dan kısa bir müddet sonra her Yıl yüzlerce yıldız oluşturdukları manasına geliyor. Öte yandan içinde bulunduğumuz Samanyolu ise her Yıl bir ila iki yeni yıldız oluşturuyor. Takım daha Çok rasat yaparak Sır perdesini kaldırmak istiyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir