Twitter’ın kopyası Bluesky açıldı ancak herkes üye olamıyor

Genel Mar 01, 2023 Yorum Yok
Elon Musk’ın gelmesiyle Birlikte Twitter’dan ayrılan isimlerden Jack Dorsey, Mayıs 2022’den beri kendi toplumsal ağı üzerinde çalışıyor. Twitter’a benzerliğiyle dikkat çeken Bluesky, birinci olarak iPhone kullanıcılarına açıldı, herkes indirebiliyor fakat herkes Üye olamıyor. Kullanıcıların yeni toplumsal ağa katılmak için daha Evvel Üye olan birinden davetiye alması gerekiyor.

Yeni Twitter alternatifi: Bluesky

Bluesky’ın resmî sitesi, toplumsal File hakkında pek Çok ayrıntı sunmuyor. Sırf kullanıcıların davetiye kodu almak için bekleme listelerine katılmalarına müsaade veriliyor. Twitter’ın kolaylaştırılmış bir versiyonu olan Bluesky, arka planda Beygir protokolünü Temel alıyor. AT, kimi taraflardan Twitter’a epey benzeyen Öbür bir toplumsal File olan Mastodon’a Güç veren protokol olan ActivityPub’a benziyor.

Elon Musk’ın Twitter’da aldığı keyfi kararlar sonrası Twitter alternatifleri türemeye başladı. Tweetbot geliştiricilerinin Mastodon’u, artık de eski Twitter işvereni Dorsey’in Bluesky’ı… Bakalım sıradaki toplumsal File hangisi olacak?

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir