Twitter’da mavi tik krizi: Ölü ünlülerin hesapları artık “onaylı” ve durum iyi görünmüyor

Genel Nis 24, 2023 Yorum Yok
Geçtiğimiz hafta Elon Musk verdiği kelamı tuttu ve fiyat ödemeden alınan eski onaylı hesapların mavi tikleri kaldırıldı. Mavi tiki kaldırılanlar ortasında F1 pilotlarından tutun da global haber ajanslarına kadar binlerce hesap yer alıyordu. Bunu sonucunda kullanıcılar Önemli reaksiyon göstererek uygulamanın yanlış olduğunu aktardı. Görünüşe nazaran Twitter ve Elon Musk geri adım atıyor.

Twitter’da mavi tik krizi sürüyor

Halihazırda Fazla sayıda yüksek profilli hesap yine doğrulanmış üzere görünüyor, bunlara bir sıra hayatta olmayan ünlüler de dahil. Mavi tiklerin tekrar ortaya çıkması, Twitter’ın bir milyondan Çok takipçisi olan kullanıcıları tekrardan doğrulamak için yaptığı daha geniş (ancak duyurulmamış) bir planın modülü olabilir. Öte yandan Değişik bir şekilde hayatta olmayan birtakım ünlülerin de hesapları tekrardan doğrulanmış durumda ve Twitter size bu hesapların “Twitter Blue’ya abone oldukları ve telefon numaralarını doğruladıkları için doğrulandığını” söylüyor.

Michael Jackson, Chadwick Boseman, Kobe Bryant, Barbara Walters, Anthony Bourdain ve Paul Walker tekrardan doğrulanan birçok yıldızdan yalnızca birkaçı. Hatta platform, önde gelen gazeteci ve köşe muharriri Jamal Khashoggi’nın 2018’de öldürülmesine Karşın ayda 8 dolardan Çok Nakit kazandığını tez ediyor üzere görünüyor. Elbette bu, platformun mavi tik açıklamasında sunduğu standart mesaj olsa da ortada bir duyarsızlık var. Birtakım durumlarda, meyyit kullanıcıların hesaplarını yöneten kuruluşların doğrulama için başvurduğu düşünülebilir (örneğin, Bosewick’in hesabı çoğunlukla Chadwick Boseman Sanat Vakfı’nı retweet ediyor). Lakin yine doğrulanan hesapların çoğu yıllardır atıl durumda.

Sonuç olarak onaylanmış olsun yahut olmasın, birden fazla kullanıcı Twitter Blue’nun işletiliş biçiminden mutlu olmadığını lisana getiriyor. Öte yandan duruma farklı bir nazar açısı ile bakarsak Twitter için işler Kasım ayından bu yana olağan: Kaos karar sürmeye devam ediyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir