TUSAŞ’ın insansız helikopteri bu yıl uçacak

Genel May 06, 2023 Yorum Yok

Son haftalarda T929 Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri ATAK-2, ANKA-3 İHA ve ulusal muharip tayyare KAAN ile isminden Laf ettiren Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), artık de insansız helikopter için hazırlıklarını hızlandırdı. TUSAŞ’ın insansız helikopteri bu Yıl içerisinde birinci uçuşunu yapacak.

TRT Haber’e katılan TUSAŞ Helikopter genel Müdür Yardımcısı Mehmet Demiroğlu, insansız helikopter projesi hakkında Türlü açıklamalarda bulundu. İnsansız helikopter projesi için birinci olarak var Amade bir helikopterin insansızlaştırma çalışmaları yapılacak. Akabinde TUSAŞ kendi platformunu üretecek. İnsansız helikopterin şimdi ismi ve tasarımı hakkında rastgele bir bilgi bulunmuyor.

İnsansız helikopterin birkaç ay içinde birinci uçuşunu yapacağını duyuran Demiroğlu, şunları söyledi:

“Bizim şu Lahza insansız helikopterler üzerinde bir çalışmamız var. Bunu Biricik başımıza helikopter tarafı olarak biz yapmıyoruz. TUSAŞ İnsansız Hava Araçları kümesiyle Birlikte çalışıyoruz. Zira onlar ‘insansızlaştırma’ problemini Fazla âlâ biliyorlar. Biz de helikopter yapabilme konusunda hayli düzgünüz.

Gelinen noktada bu iki güç, bu iki tecrübe birleşti. Birinci çalışmamızı Amade olan bir helikopterden yapacağız. önce Deneyim uçuşları olacak ve sonrasında kendi platformlarımızı sıfırdan başlayıp birkaç aile olacak formda geliştireceğiz.

Tabii haliyle bu çalışmanın ne Vakit daha da somutlaşacağı da merak ediliyor. diğer platformlara verdiğimiz öncelik nedeniyle biraz arttan geliyor fakat insansız helikopterin birkaç ay içinde uçtuğunu göreceğiz.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir