Türkiye’den Gürcistan’a ucuz iPhone için akın ettiler: 15 bin lira fark

Genel Oca 10, 2023 Yorum Yok
Ucuz iPhone için Türkiye’nin birçok kentinden Gürcistan’a günübirlik giden vatandaşlar Sarp Gümrük Kapısı yetkililerini şaşırttı. Kafkaslar ve Orta Asya için telefon turizmi hareketliliği başladı.

 

Ucuz iPhone kuyruğunun bitmesi saatler sürüyor

Ülkemizde satılan iPhone 14 modellerinin fiyatı 30 bin ila 57 bin TL ortasında değişiyor. Türkiye’de uygulanan vergi siyasetleri bu fiyatların kullanıcılarla buluşturulmasında epey Kıymetli bir rol oynuyor.

Türk vatandaşları, Sputnik’in ilgili haberine nazaran, Sarp Hudut Kapısı’nı kimlikle geçebildiği için Gürcistan’ın Batum kentindeki Apple mağazalarına gidiyor. Buradaki iPhone modelleri vergi iadesi sayesinde 15 bin liraya kadar daha ucuza satın alınabiliyor

Yurt dışından getirilen telefonların ülkemizde rastgele bir müddet kısıtlaması olmaksızın kullanılabilmesi için IMEI kaydının yapılması koşul. Bu kayıt pasaporta işleniyor ve telefon kullanıma açılıyor.

IMEI kaydının önümüzdeki Yıl 6091 TL olacağı varsayım ediliyor. Şu Lahza ki kayıt fiyatı 2732 TL. Türkiye’den Gürcistan’a giden şahıslar daha Fazla hafta sonunu tercih ediyor ve alışveriş yapıp ülkemize Geri dönüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir