Türkiye’deki internet altyapısı depremlerden ciddi şekilde etkilendi

Genel Şub 07, 2023 Yorum Yok

Ülkemizde kısa bir Vakit zarfında yaşanan 7.5 ve 7.8 büyüklüğündeki depremlerin akabinde içerik ve DDoS muhafaza sağlayıcısı Cloudflare, Türkiye’nin Türlü bölgelerinde internet trafiğinde keskin düşüş kaydetti.

İnternet altyapısı en Fazla ziyan gören Vilayet Gaziantep

Kahramanmaraş‘ta meydana gelen ikinci zelzeleden bu yana internet trafiği yüzde 94 azaldı. Ayrıyeten Şanlıurfa, Kilis, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Diyarbakır, Malatya, Mardin ve Adana vilayetlerinde de altyapı ağır hasar gördü. Telekomünikasyon şirketi Turkcell‘in, etkilenen bölgelerde mobil baz istasyonları kurduğu, jeneratörler gönderdiği ve uydu irtibatı sağladığı belirtilirken, Türk Telekom‘un da benzeri tedbirler aldığı bildirildi.

Ayrıca internet trafik izleyicisi Cloudflare Radar trafiğin geçen haftanın birebir saatine göre yüzde 57 daha düşük olduğunu tespit etti. zelzele nedeniyle internet altyapısı en Fazla ziyan gören vilayetimizin ise Gaziantep olduğu belirtiliyor. Öte yandan Türkiye, kâfi uydu temasına sahip olduğunu belirterek Starlink‘in uydu internet yardımını da Geri çevirmişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir