Türkiye’deki akıllı telefon fiyatlarına büyük zam yolda: vivo Türkiye’den açıklama

Genel Mar 27, 2023 Yorum Yok
Geçtiğimiz Şubat ayının sonlarında Ticaret Bakanlığı tarafından alınan yeni bir karar ile akıllı telefonlar için yeni bir düzenleme yapıldı. Yapılan bu düzenleme 28 Mart tarihinde yürürlüğe girecek ve telefon fiyatları yüzde 20 oranında artacak.

Ticaret Bakanlığı tarafından 2020 yılında yürürlüğe giren akıllı telefonlar için gözetim uygulaması geçtiğimiz ay itibariyle değişti. Şubat ayının sonunda yayınlanan “İthalatta Nezaret Uygulanmasına Ait Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” kararıyla akıllı telefonlarda adet başına ünite gümrük değeri, 200 dolardan 350 dolara yükseltildi.

Dolayısıyla kıymeti 350 dolar ve altında olan akıllı telefonların ithalatı Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenecek olan bir nezaret evrakı ile yapılacak. Şayet nezaret dokümanı Ticaret Bakanlığı’ndan alınmazsa kıymeti 200 dolar olan telefonun vergilendirmesi 350 dolar üzerinden yapılacak. Bu düzenlemenin yerli üreticiyi korumak için getirildiğini de belirtelim.

Minimum 2500 TL artırım geliyor

Yeni düzenleme ile Birlikte ithal edilen ve vergisiz fiyatı 3.800 TL (201 dolar) olan bir telefonun fiyatı 28 Mart’tan itibaren en az 2.500 TL zamlanacak.

Vergisiz fiyatı yaklaşık 3.800 TL olan telefondan sırasıyla yüzde 1 kültür bakanlığı payı, yüzde 10 TRT bandrol fiyatı, yüzde 50 ÖTV ve akabinde yüzde 18 KDV alınıyor. En son fiyat böylece 7.500 TL oluyor. Yeni uygulama ile Birlikte gümrük fiyatı Yeniden 3.800 TL (201 dolar) olan telefondan 350 dolar üzere vergilendirme yapılacak ve birebir telefonun satış fiyatı 10.200 TL’yi aşacak. Hasebiyle 2.500 TL’lik bir artırım Laf konusu. Bu nedenle yeni düzenlemenin en Fazla Müsait fiyatlı telefonları etkileyeceğini söyleyebiliriz.

vivo Türkiye’den açıklama

vivo Türkiye genel Müdür Yardımcısı Ertan Şensoy, yaptığı açıklamada yeni düzenleme hakkında konuştu. Şensoy, yeni ithal edilen akıllı telefonlara ilk basamakta yüzde 20 zam geleceğini belirtti.

Bunun yanı Dizi Şensoy, Türkiye’deki akıllı telefon değişim müddetlerinin Önemli bir biçimde yükseldiğine de dikkat çekti. nihayet yıllarda telefon değişim mühletleri ortalama 18 aydan 48 aya yükselmiş durumda. Çin menşeli dev akıllı telefon üreticisi vivo, Türkiye’de üretim yaptığı için bu düzenlemeden telefonları etkilenmeyecek. Bununla Bir arada şirketin Gebze’deki fabrikasında kısa bir müddet Evvel dördüncü üretim bandının da devreye alındığı biliniyor. Gebze’deki fabrikada bu yılın ikinci yarısında 5G yatırımları da yapılacak ve üretim yüzde 20 artırılacak. Yeni yatırımla ek 100 bireye istihdam sağlanarak fabrikadaki çalışan sayısı 400’e ulaşacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir