Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Türkiye’de organize edilen “Deprem Anı Ülke Tatbikatı” için neler yapıldı?

Türkiye’de organize edilen “Deprem Anı Ülke Tatbikatı” için neler yapıldı?

admin admin -
10 0
12 Kasım 2022 tarihli AFAD zelzele Tatbikatı ülkemizin gündemine damgasını vurdu. Resmî ismi “Deprem anı diyar Tatbikatı” olan bu uygulama akıllı telefonlarda bulunan acil durum İkaz sistemi eşliğinde vatandaşların cep telefonuna bir bildiri aracılığıyla yansıtıldı.

 

12 Kasım AFAD zelzele Tatbikatı için neler yapıldı? 

Saat 18.57’de Tüm vatandaşların cep telefonuna “Hayati İkaz Bildirimi” isimli bir bildiri kademeli bir halde yollandı. Bu mesaja ek olarak Türkçe ve İngilizce sesli İkaz da yapıldı. Radyolar ve televizyonlar AFAD’ın tatbikatıyla ilgili bilgiler verdi.

Kendisine verilen yönergelere uyan vatandaşlar yere çöktü, başını eliyle kapattı ve etrafındaki Misli cisimlere tutundu. Haber Alma ve Yayma Sistemi sayesinde cami ve belediye hoparlörlerinden anonslar duyuldu lakin sirenler insanların panik olmaması için kullanılmadı.

İsa Toprak ve barış Gündoğan tarafından yazılan ve Anadolu Ajansı aracılığıyla basına verilen bilgilere nazaran Laf konusu uygulamanın tarihi 12 Kasım 1999’da Düzce’de meydana gelen zelzelenin Yıl dönümüne denk getirildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afet ve Acil durum İdaresi (AFAD) Merkezi yetkililerinden bu tatbikat hakkında bilgiler edindi. Bu uygulama kapsamında AFAD Merkezi bahçesinde afet idaresi (afet anı ve afet sonrası süreç) hakkında bilgiler verildi.

Deprem anı diyar Tatbikatı 12 Kasım 1999 tarihli zelzelenin 23. yılında Düzce’de de organize edildi. Camiler, meskenler, alışveriş merkezleri ve çay ocakları üzere halka Aleni olan yerlerde “çök-kapan-tutun” hareketleri yapıldı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir