Türkiye’de deprem felaketi: Elon Musk’tan Starlink uydu interneti açıklaması

Genel Şub 06, 2023 Yorum Yok
Saat 04.17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7.4 büyüklüğünde zelzele meydana geldi. AFAD’dan yapılan açıklamaya nazaran zelzele yerin 7 kilometre altında gerçekleşti. En az 10 ilden hissedilen zelzele, Etraf vilayetlerde farklı sarsıntıları de tetikledi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “4. Tertip memleketler arası alarmdayız” açıklamasında bulundu. SpaceX CEO’su Elon Musk ise Starlink açıklaması yaptı.

“Onaylanır onaylanmaz gönderebiliriz”

Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX şirketine ilişkin Starlink uydu internet hizmeti, yörüngedeki uydular vasıtasıyla yüksek süratli internet sunuyor. Starlink hizmeti resmi olarak Türkiye’de hizmet vermemekte ve en az 2024 yılına kadar da ülkemize gelmesi beklenmiyor. Bununla Bir arada Musk’ın Twitter’dan yapmış olduğu açıklamada “Starlink şimdi Türk hükümeti tarafından onaylanmadı. Onaylanır onaylanmaz gönderebiliriz” tabirlerini kullandı.

Starlink neler sunuyor?

Starlink hala kısıtlı bir kullanıma sahip olsa da SpaceX, Daimi olarak yörüngeye yeni uydular fırlatıyor. Dünya çapında 1 milyon aboneyi geride bırakan servisin sunduğu internet suratları ise epey yüksek. nihayet datalara nazaran Starlink internet suratları 50 ile 200 Mbps ortasında değişiyor. Bu yüksek dalgalanma düzeyi yetersiz uydu ve yüksek kullanıcı sayısından kaynaklanıyor.

Öte yandan Starlink hizmeti için de yüksek bir ödeme gerekiyor. Biricik seferlik 600 dolar kıymetindeki donanım yatırımından sonra aylık 110 dolar abonelik ile hizmet kullanılabiliyor. Bu fiyatlandırma ise farklı paketlerde değişiklik gösteriyor. Halihazırda ABD ve Kanada’nın Aka kısmı Starlink kapsama alanına giriyor. Benzeri biçimde Avrupa ve teknik olarak Türkiye’de de Starlink hizmeti sunulabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir