Türkiye, Twitter’a en fazla içerik kaldırma talebi gönderen ülkelerden oldu

Genel Nis 26, 2023 Yorum Yok
Twitter, bir mühlet Evvel yaptığı açıklamada, toplumsal medya platformunun milyarder Elon Musk tarafından devralınmasından evvel, 2022’nin birinci yarısında kullanıcılardan 6,5 milyondan Çok içeriği kaldırmalarını istediğini ve bunun 2021’in ikinci yarısına nazaran yüzde 29’luk bir artış olduğunu söyledi.

Türkiye, içerik kaldırma talebinde üçüncü sırada

Twitter, platformun kurallarını ihlal eden içerikler hakkında süreç yapmaya ve hükümetlerin yasal taleplerine Cevap olarak kullanıcıların haklarını müdafaaya devam ettiğinin altını çizerken 2022 yılının birinci yarısına ilişkin taleplerin ayrıntılarını açıkladı. Buna nazaran Twitter, kullanıcılardan Twitter Kurallarını ihlal eden 6.586.109 adet içeriği kaldırmalarını istedi; bu sayı 2021’in ikinci yarısına nazaran yüzde 29 artış gösterdi. Bu periyotta 5.096.272 hesap hakkında yaptırım uygulandı (%20 artış) ve 1.618.855 hesap Twitter Kurallarını ihlal ettiği için askıya alındı (%28 artış).

Twitter’ın yaptığı açıklamaya nazaran dünya genelinde hükümetlerden içerik kaldırmaya yönelik yaklaşık 53.000 yasal talep alındı. Twitter’ın bu taleplere Ahenk oranının talepte bulunan ülkeye nazaran değişiklik gösterdiği, en Fazla talepte bulunan ülkelerin Japonya, Güney Kore, Türkiye ve Hindistan olduğun açıklandı.

Hindistan, en Fazla kullanıcı bilgisi isteyen ülke oldu

Twitter birebir vakitte 85’ten Çok ülkeden kullanıcı dataları için 16.000’den fazla hükümet bilgi talebi aldıklarını söyledi. Kullanıcı bilgilerini 2022’nin birinci yarısında en Fazla isteyen birinci beş ülke Hindistan, ABD, Fransa, Japonya ve Almanya oldu.

Twitter bu dataları elbette bir mecburilik nedeniyle paylaştı. Avrupa’da yürürlüğe giren Dijital Hizmetler Yasası (DSA) olarak bilinen kurallar, şirketlerin Ağustos ayına kadar risk idaresi yapmalarını, Hariç ve Müstakil kontrol yapmalarını, bilgileri yetkililer ve araştırmacılarla paylaşmalarını ve bir davranış kuralları benimsemelerini gerektiriyor. Yasa kapsamında seçilen 19 şirket, dezenformasyonla çaba etmek, kullanıcılara daha Çok muhafaza sunmak ve çocuklar için daha kuvvetli müdafaa sağlamak için tahliller üretecek ya da global cirolarının yüzde 6’sına varan Nakit cezalarını göze alacak. 19 firma ortasında Alphabet, Apple, Meta, Microsoft, Twitter, Snap ve TikTok üzere Aka şirketler yer alıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir