Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Türkiye için ilk olacak silah simülatörü göreve başlıyor

Türkiye için ilk olacak silah simülatörü göreve başlıyor

admin admin -
56 0
BİTES Savunma Havacılık ve Uzay Teknolojileri, ASELSAN tarafından üretilen ve kara araçlarında kullanılan uzaktan kumandalı Sarp Silah Sistemi için eğitim simülatörü oluşturdu. Alanda misyon yapan birlikler Evvel Sarp’ın simülatöründe atış yaparak tecrübe kazanacak, akabinde alanda daha yüksek muvaffakiyetle vazife yapacak.

Simülatörün ismi SARP-SIM

SARP-SIM ismi verilen simülatör Türkiye’nin kara aracı gömülü birinci eğitim sistemi olarak geliştirildi. ASELSAN ile yapılan Amel birliğiyle SARP Silah Sistemi’nin bütün kabiliyet ve yetenekleri gerçekçi halde simüle edildi. kara araçları içerisinde, kara arçlarının kendi ekipmanlarıyla ve başka bir altyapı ihtiyacı olmadan mekan Müstakil vazife yapabilme kabiliyetine sahip. Bu sayede Özel binalar ve altyapılar kurulmasına gerek duyulmuyor ve sistem maliyet aktif biçimde kullanılabiliyor. SARP-SIM, operatörün gerçek SARP silah sistem donanımları ile eğitim almasını sağlarken taşınabilir durumda olan haberleşme ünitesi ve dizüstü bilgisayarlar ile hem araç hem de Sınıf ortamında çarçabuk eğitim alma imkanı sunuyor.

SARP-SIM, geliştirilen gerçekçi taktik ortam, yapay zekaya sahip sanal unsurlar, yüksek kalitede TV ve termal kamera manzaraları ile sistemi kullanan Emniyet güçlerinin tecrübe ve deneyimlerini artırmayı hedefliyor. Ayrıyeten SARP-SIM, gerçek Sarp sisteminin bütün ayar ve arızalarını da simüle edebiliyor.

SARP-SIM’de yaratılan gerçekçi arazi dataları ile Emniyet güçlerinin misyona gitmeden Cenk ortamını görmüş ve deneyimlemiş olması amaçlanıyor.

BİTES, sisteme ortak misyon yapabilme (şebekelenme) kabiliyeti de kazandırıyor. Böylelikle gerçek taktik ortamındaki durumlara benzeri olarak, farklı araçlardaki aniden Çok Sarp operatörünün birbiriyle koordineli formda tıpkı senaryoda misyon yapması sağlanabiliyor. Bu kabiliyet kapsamında ileride Fazla yaygınlaşması beklenen Metaverse tabanlı eğitim sistemlerinin birinci adımı da atılmış oluyor.

SARP-SIM Projesi, Eğitmen Denetim Yazılımı, Çevresel Ses ve Haberleşme Yazılımı, Taktik Etraf Simülasyon Yazılımı, Görsel Data Tabanı ve 3 boyutlu modeller ile imaj üreteçleri (taktik Meydan görselleştirme) üzere birçok alt sistem içeriyor. SARP-SIM ile eğitim Meydan kullanıcılara eğitim sonu performans değerlendirmesi de yapılabiliyor.

BİTES başkan Sistem Mühendisi Bayram Akalan, AA muhabirine, Sarp’ın Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer Meydan uzaktan komutalı bir silah sistemi olduğunu söyledi.

Sistemin ekseriyetle kara araçlarına entegre formda kullanıldığını belirten Akalan, bu sistemi kullanan işçinin eğitim muhtaçlıklarını karşılayabilmek ismine bir simülasyon muhtaçlığı ortaya çıktığını ve bu alanda 20 yılı aşkın tecrübeye sahip BİTES’in bir tahlil geliştirdiğini Anlatım etti.

Akalan, SARP-SIM’in Türkiye için bir birinci olduğunu, askeri kara araçları için gömülü bir simülatör olarak misyon yapacağını lisana getirerek, şöyle konuştu:

“Gerçek sistemin kabiliyetleri, modellenmesi doğrultusunda ortaya çıktı. Sistem ve platform üreticileriyle Bir arada çalışarak gerçek kabiliyetlerini birebir eşleştirerek oluşturduk. Gömülü simülatör sistemi, gerçek sistem ekipmanlarının birebir yerinde kullanılarak çalışanın el ve motor hünerlerini aktif biçimde kullanabilmesi için maharet ve alışkanlık kazandırmak üzere tasarlandı. İşçi, silahın konuşlu olduğu araçta ya da bir sınıfta, istenilen yer ve ortamda arayüz kutusu ve bilgisayar aracılığıyla eğitimini alabiliyor.”

Sarp sisteminin alt sistemlerden oluşan bütünleşik bir Eser olduğunu vurgulayan Akalan, simülatörle yapılabilecek çalışmalara ait şu bilgileri verdi:

“Bu sistemin sahip olduğu yetenekler ortasında atış yapabilmenin ötesinde uzaktan kumandayla komuta edilebilmesi, sisteme entegre edilmiş elektro-optik alt sistem üzerinden TV, termal kamerayla manzara alınabilmesi ve bu imgeler üzerinden balistik uygulanarak atış yapılabilmesi yer alıyor. Bu simülatörle gerçek sisteme dair yaptığımız benzetim tam olarak bunu kapsıyor. Sanal bir dünya, taktik Etraf oluşturuyoruz. Taktik Etraf içinde gerçek balistik hesaplamalara bağlı olarak operatörün atış yapması sağlanıyor. Bu gece-gündüz, farklı hava şartlarında Mümkün olabiliyor. SARP-SIM, operatörün harp ortamında karşılaşabileceği tehditlere karşı koyabilme, silahı efektif kullanabilme, sistemdeki mümkün arızalar yaşadığında neler yapması gerektiğini öğrenebilme üzerine heyeti.”

Akalan, yaklaşık bir yıldır proje üzerinde çalıştıklarını ve sistemin kabullerinin yapıldığını, istikbal ay da simülatörün kullanılmaya başlanacağını bildirdi.

Farklı silah sistemlerinin de gündemlerinde olduğunu vurgulayan Bayram Akalan, “Sarp öteki silah sistemlerimizde kullanılabilecek bir altyapı projesi. Gündemimizde öteki silah sistemlerini de emsal biçimde simüle edebilme konusu mevcut. Uçaksavar, makineli tüfekler, kara ve deniz platformları, hava savunma sistemlerini de emsal halde simüle edebilmeyi planlıyoruz.” dedi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir