TSK’nın uçan kaleleri ve Mehmetçik deprem bölgesinde

Genel Şub 08, 2023 Yorum Yok
Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki sarsıntıların akabinde arama ve kurtarma faaliyetleri devam ediyor. Türkiye genelinden bölgeye yardımlar yağarken Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) de bölgede faal vazife alıyor.

TSK, zelzele bölgesinde

Depremin akabinde Ulusal Savunma Bakanlığı bünyesinde kurulan Afet Acil durum Kriz Masası uyumunda “Hava Yardım Koridoru” oluşturulmuş durumda. TSK, hava araçlarıyla gece boyunca da arama kurtarma çalışmalarını destekledi ve ilgili takımlara yardım gereçleri taşıdı.

Ulusal Savunma Bakanlığı tarafından açıklananlara nazaran ortalarında A400M nakliye uçaklarının da bulunduğu 114 hava aracı ile 350’den Çok sorti takviye uçuşu yapıldı. Çalışmalar kapsamında zelzele bölgesinden alınan yaralılar da uçaklarla taşındı. TSK, bölgeye işçi ve yardım materyali katkısında bulunmak için “uçak kale” olarak da anılan CH-47 Chinook tipi helikopterleri de sevk etti.

Kaç asker zelzele bölgesinde?

Şu anda kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 30 helikopter çalışmalara katıldı, batıdaki birliklerden sevk edilecek helikopterlerle bu sayının 45’e ulaşması hedefleniyor. Öte yandan afet bölgelerindeki çalışmaların uyumu için görevlendirilen 2 Akıncı TİHA da uçuşlarına devam ediyor.
İşçi tarafında ise 17 bin civarında Mehmetçik bölgeye intikal etmiş durumda. Bu işçi içerisinde hava, kara ve deniz iç edilmiş durumda. 2. Ordu Komutanlığı hem işçi hem de sivillerin karargahta ağırlanması noktasında katkılarını sürdürüyor. Komando taburları da bölgeye sevk edilmiş durumda.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir