Tim Cook: Apple, Türkiye’ye arama ve kurtarma için bağışta bulunacak

Genel Şub 06, 2023 Yorum Yok
Türkiye, birinci olarak 7.7 ve birkaç saat sonrasında 7.6 şiddetindeki iki Aka deprem ile sarsıldı. Kahramanmaraş’ta yaşanan zelzeleler hem kentte hem de civardaki 10 vilayette Aka çaplı yıkımlara neden oldu. Dünya, Türkiye’de yaşanan felaket için seferber olmuşken teknoloji devi Apple da yardımda bulunacağını açıkladı.

Apple, arama kurtarma faaliyetlerine bağışta bulunacak

Teknoloji devinin CEO’su Tim Cook, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Apple’ın yardım ve kurtarma faaliyetlerine bağışta bulunacağını açıkladı: “Türkiye, Suriye ve yıkıcı sarsıntılardan etkilenen herkesin acısını paylaşıyoruz. Apple, yardım ve kurtarma çalışmalarına bağışta bulunacak”

Türkiye’de nihayet durum ne?

Türkiye’nin Güney şark ve Akdeniz bölgesinde yaşanan zelzele felaketi sonucunda nihayet bilgilere nazaran 1.651 vatandaşımız hayatını kaybetti. 11.119 kişi ise yaralı durumdayken 3471 binanın da yıkıldığı tespit edildi.

Türkiye, bütün imkanlarıyla bölgede arama ve kurtarma faaliyetlerine devam ediyor. Lakin 10 vilayette yaşanan eşi gibisi görülmemiş bu felaketin her noktasına yetişilemiyor. Gerek sivil cemiyet örgütleri, gerek Türkiye’nin resmi kurumları bölge halkının yaralarını sarmaya devam ediyor. Bu bağlamda artçı zelzeleler ise sürüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir