TikTok bir ülkede daha yasaklandı: Güvenlik endişeleri artıyor

Genel Nis 04, 2023 Yorum Yok
Çin merkezli toplumsal medya devi TikTok, güvenlik tasaları nedeniyle birçok ülkenin gündeminde kalmaya devam ediyor. Hatırlayacak olursa kısa müddet Evvel sizlere Yeni Zelanda’nın da TikTok’u yasaklayan ülkeler ortasına katıldığından bahsetmiştik. Artık misal bir karar Avustralya hükümetinden geldi.

TikTok için Emniyet kaygıları artıyor

Bilmeyenler için Mart ayı başlarında ABD, resmi telefonlarda TikTok’un kullanımına yönelik yasağı uygulamak için devlet kurumlarına 30 gün müddet tanıdı. Bunun akabinde ise Çin, ABD’nin devlet gücünü berbata kullandığını ve diğer ülkelerdeki şirketleri baskı altına aldığını belirterek Misli çıkış yaptı.

Günümüzde TikTok’un çatı şirketi ByteDance, diğer toplumsal medya şirketlerinden daha Çok kullanıcı verisi topladığına dair suçlamalara karşı çıksa da, birçok ülke ABD’ye katılmaya devam ediyor. Bugün Avustralya, Emniyet kaygıları nedeniyle TikTok’un bütün federal hükümete ilişkin aygıtlardan yasakladığını duyurdu. Yeni yasağın ”en kısa sürede” yürürlüğe girmesi bekleniyor. 

Bununla Birlikte TikTok, Avustralya’dan gelen kararı ”hayal kırıklığı” ve “gerçeklerden değil, siyasetten kaynaklanıyor” olarak nitelendirdi. Yeni haberin akabinde Avustralya, Kanada, ABD, İngiltere ve Yeni Zelanda’dan oluşan “Five Eyes (Beş Göz)” istihbarat ittifakının bütün üyeleri, TikTok’u hükümete ilişkin aygıtlardan yasaklamış oldu diyebiliriz. Ayrıyeten Fransa, Belçika ve Avrupa Komitesi da daha Evvel misal tarafta karar almıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir