TikTok beyaz bayrak çekti: Kullanıcı verileri Avrupa’da kalacak

Genel Mar 08, 2023 Yorum Yok
Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komitesi ve AB Kurulu geçtiğimiz günlerde Çinli ByteDance firmasına ilişkin olan TikTok için Kıymetli bir karar almıştı. Avrupa, TikTok’un kullanıcı datalarını Çin hükümetiyle paylaştığını tez ederek uygulamayı çalışanların resmi ve şahsi aygıtlarında yasaklamıştı. Artık ise TikTok, zeytin kısmına bağlı ak bayrağı kıtaya uzatarak kullanıcı bilgilerini Avrupa’da tutacağını duyurdu.

TikTok, kullanıcı datalarını Avrupa’da tutacak

TikTok, yapmış olduğu duyuruda Project Clover olarak isimlendirdiği data güvenliği standardını açıkladı. Buna nazaran TikTok, kullanıcı datalarını Avrupa’da tutacağını, dışa data transferinin ve çalışanlarının kullanıcı bilgilerine erişimini azaltacağını taahhüt ediyor. TikTok, ABD’nin tasalarını gidermek için daha evvelce Project Texas programını uygulamıştı.

Hükümet ilgileri ve halk siyasetinden Mesul reis Yardımcısı Theo Bertram yaptığı açıklamada, “Biz Ahenk yanlısı bir şirketiz. Bize problemlerin ne olduğunu söyleyin ve akabinde tahliller üzerinde Birlikte çalışalım. ABD’deki ve her yerdeki yaklaşımımız buydu” ifadelerini kullandı.

Veri merkezlerinin kontrolünü Avrupalı şirket yapacak

TikTok, geçtiğimiz Yıl İrlanda’nın Dublin ver merkezi kuracağını söylemişti. Bugün yapılan açıklamada buna iki Tane daha ek data merkezi ekleniyor. Bu bilgi merkezlerinden birisi yine Dublin’de ve öbür Norveç’in Hamar bölgesinde olacak. Bu data merkezlerinin işletmesi üçüncü taraf Avrupalı Emniyet şirketi tarafından sağlanacak.

Bu Emniyet firması bilgi merkezini denetleyecek ve Denetim edecek. TikTok, kullanıcı bilgilerini bu yıldan başlayarak Lokal olarak depolayacağını lakin geçişin 2024’e kadar süreceğini söylüyor. ek olarak bu üç bilgi merkezi tam faaliyete geçtiğinde yıllık 1.2 milyar euro’luk yatırımı temsil etmesi bekleniyor. Bu ortada ABD’nin yasama organları, TikTok’u ve öbür yabancı teknolojileri Ulusal Emniyet tehdidi oluşturmaları halinde yasaklamasına müsaade veren yeni yetkileri yürütmeye verdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir