Teknoloji devleri binlerce kişiyi işten çıkarırken Apple nasıl ayakta kaldı?

Genel Oca 22, 2023 Yorum Yok
Pandemi periyodunda çok bir formda büyüyerek Çehre binlerce kişiyi işe Meydan teknoloji devleri, küresel ekonomik kriz başlayınca tıpkı süratte işten çıkarmaya başladı. Google, Amazon, Microsoft üzere devler on binlerce kişiyi işten çıkardı. Pekala Apple bu kasvetlere nasıl göğüs geriyor?

Apple’dan akılcı politika

Toplamda 164 bin çalışanı olan Apple’ın nihayet periyotta gündeme gelen Biricik işten çıkarma hadisesi yaklaşık 100 Benlik kontratlı bir mühendislik takımını işten çıkarması oldu. Firmanın en Aka işten çıkarma atağı ise Steve Jobs vaktinde 1997 yılında 4100 şahıs ile olmuştu.

Rakiplerinin tersine Apple pandemi periyodunda Aka işe alım atılımları yapmadı. Daha Fazla Eser geliştirme ve ekonomik gelişmeleri izleme taraftarı oldu. 2020 yılından bu yana 17 bin kişiyi işe Meydan Apple fizikî mağaza büyümesine de Uzaklık verdi. Yine rakipleri üzere fiyatsız Yemek yahut atıştırmalık hakkı yerine çalışanların fiyata karşılık Yemek tercihi yapacağı bir sistem belirledi.

Ayağını yere sağlam basmayı tercih eden Apple bu sayede çalışanların da randımanını arttırmış ve itimadını kazanmış oldu. 1 Şubat itibariyle firma nihayet çeyrek finansal sonuçlarını açıklayacak fakat şimdilik firma içerisinde rastgele bir işten çıkarma haberi duyulmadı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir