Tarihin en büyük roketi fırlatılıyor: İşte SpaceX Starship canlı yayını ve dahası

Genel Nis 23, 2023 Yorum Yok
Yaşayan hiçbir insan bu kadar kuvvetli ve büyük bir roketin uçtuğunu şimdi görmedi. Elon Musk’un CEO’su olduğu SpaceX, yine kullanılabilir roketler ile bir ihtilalin öncüsü olmuştu. Artık ise yeni bir kilometre taşının daha geride bırakılması hedefleniyor. SpaceX Starship roket, devasa büyüklüğüyle Fazla kısa bir mühlet sonra -bir Sorun çıkmazsa- ateşlenecek.

SpaceX Starship canlı yayını nasıl izlenir?

SpaceX, Starship’in test uçuşunu Türkiye saati ile 15:15’te başlayacak olan YouTube canlı yayınıyla bütün dünyanın müşahedesine sunacak. canlı yayının başlangıcından 45 dakika sonra saat 16:00’da fırlatmanın başlaması bekleniyor. Çabucak alttan canlı yayını izleyebilirsiniz.

Ancak bunun bir test olduğunu, yaşanılabilecek aksaklıkların mümkünlük bakımından yüksek olduğunu unutmamak gerek. Hasebiyle fırlatmanın ertelenmesi ihtimal dahilinde ve bu ihtimalin oranı düşük değil. Bir teknik Problem olmazsa bile hava koşulları gereğince uygun değilse Yeniden bir ertelemenin olması mümkün.

Test uçuşunda neler olacak?

Starship’in test uçuşunda dört anne gayesi olacak. Birincisi Starbase istasyonundan sağlıklı bir kalkış. İkincisi 235 kilometre (yörüngenin bir tık altı) irtifaya çıkmak ve akabinde Muhteşem Heavy roketinin ayrılması. Üstün Heavy roketi ayrıldıktan sonra Meksika körfezindeki drone gemiye iniş yapacak. Starship ise yoluna bir müddet daha devam ettikten sonra atmosfere tekrar giriş yaparak Pasifik Okyanusu’ndaki bir Öbür drone gemiye iniş yapmaya çalışacak. bütün Starship test uçuşunun yaklaşık 90 dakika sürmesi planlanıyor.

SpaceX Starship nedir?

Starship, SpaceX’in beşerli derin Uzay vazifeleri için tasarladığı Fazla hedefli bir rokettir. çok hedefli terimi burada kilit nokta çünkü bu sistem sayesinde Starship, büsbütün tekrar kullanılabilir olarak 150 metrik ton ve harcanabilir olarak 250 metrik tona kadar taşıma kapasitesine sahip olacak. SpaceX’e nazaran Starship roketi Ay, Mars ve yörünge görevlerinin yanı Dizi dünya içi ulaşım faaliyetlerinde kullanılabilecek. Füze birebir anda 100 insanı Mars’a yahut Ay’a taşıyacak formda tasarlanmış durumda. Bu ortada Starship, NASA’nın Artemis 3 vazifesinde insanları Ay’a götürecek Füze olacak.

Starship, iki basamaktan oluşan 120 metre uzunluğunda ve 9 metre genişliğinde bir Füze olacak: Üstün Heavy ve Starship. Muhteşem Heavy, 69 metre uzunluğa sahipken Starship, 50 metre uzunluğa sahip olacak. Üstün Heavy (ilk aşama): Sıvı oksijen ve metan yakan 33 Raptor motoruyla Bir arada Yekün 17.6 milyon libre itme gücü oluşturacak. Starship (ikinci aşama): Altı Raptor motoruna sahip olacak ve toplamda  3.3 milyon libre itme gücü üretecek. Bu kısım mürettebat yahut kargonun barındırılabildiği hepsi bir ortada bir Uzay aracı pozisyonunda.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir