Starlink’in rakibi uydu internet sunmaya başlıyor: OneWeb hazırlıklarını tamamladı

Genel Mar 28, 2023 Yorum Yok
OneWeb nihayet parti uydularını da muvaffakiyetle fırlatarak global geniş bant kapsama alanı yarışında Starlink‘e direkt rakip oldu. Dünya genelinde uydu internet hizmeti sunmayı amaçlayan şirket bu amacına ulaşabilmek için Yekün 616 uyduyu Dünya yörüngesine gönderdi.

OneWeb CEO’su Neil Masterson, Bloomberg’e verdiği röportajda, geçen Yıl yaşadıkları jeopolitik sorunlar da iç olmak üzere süreçte karşılaştıkları zorluklardan bahsetti. Tecrübeli yönetici grup olarak bütün bu aksiliklerin üstesinden gelmeyi başardıklarını belirtti.

2023’ün sonuna kadar global çapta hizmet verecek

OneWeb şu anda ortayı kapatmaya ve ağını genişletmeye odaklanmış durumda. Şirket Mayıs ayında ABD’nin 48 eyaletindeki müşterilerine uydu internet sağlayabilecek. Dünya genelinde ise 2023’ün sonuna kadar hizmete verilmeye başlanacak.

En nihayet uydu fırlatma süreci Hindistan’ın Andhra Pradesh eyaletinde gerçekleşti. OneWeb değişiktir ki 2020 yılında iflas başvurusunda bulunmuştu. Lakin sonrasında İngiliz hükümeti ve Bharti Group‘tan finansman dayanağı alarak hayatta kaldı. Bu da şirketin faaliyetlerine devam etmesine ve tezli uydu projesinde ilerlemesine müsaade verdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir