Spotify ve Deezer gibi platformlar Apple’dan şikâyetçi

Genel Oca 21, 2023 Yorum Yok
Apple’ın yıllardır uyguladığı App Store siyasetleri içerik devlerini adeta canından bezdiriyor. Epic Games ile uzun müddettir devam eden türel hengamenin yanı Dizi düzenleyici kuruluşlar da yavaş yavaş Apple’a cephe almaya başladı.

App Store siyasetleri can sıkıyor

Spotify kurucusu Daniel ek tarafından Avrupa Birliği Rekabet Komiserine yazılan bir şikâyet mektubu, App Store siyasetleri nedeniyle içerik platformlarının içinde bulunduğu zorlayıcı durumları gözler önüne seriyor.

Deezer ve Proton üzere toplamda 9 firmayı temsil eden name birinci başta ödeme sistemi dayatmasını eleştiriyor ki nihayet devirde zati düzenleyici kuruluşlar da buna dikkat etmeye başladı. İçerik üreticiler yüksek kesinti oranları nedeniyle yalnızca web sitesi üzerinden abonelik ödemelerini almayı tercih ediyor. Bu da kullanıcı için ikinci bir süreç manasına geliyor. Ne Mevcut ki Apple’ın üçüncü taraf ödeme sistemlerine ve hatta uygulama mağazalarına müsaade vermesi için Önemli baskılar yapılmaya başlandı.

Diğer taraftan müşteriler ile bağlantıda maniler çıkarılması, kullanıcı datalarına olan kısıtlı erişim, siyaset kontratlarının Daimi değiştirilmesi monopolleşmeye giden adımlar olarak gösterilmiş. Mektupta Avrupa Birliği’nin Apple’a karşı düzenleyici aksiyonlar alması gerektiği Anlatım ediliyor. Şimdi mektuba ne karşılık verildiği ile ilgili bir bilgi var değil lakin aslında hali hazırda bu mevzularda farklı ülkelerde yürütülen pek Fazla soruşturma mevcut.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir