Speedtest’in 2023 1. çeyrek raporu açıklandı: Birinci değişmedi!

Genel Nis 25, 2023 Yorum Yok
Müstakil Hız testi platformu Speedtest, 2023 yılının birinci çeyreğini kapsayan Hız raporunu yayınladı. Kullanıcıların yaptığı Hız testlerine nazaran en süratli internet servis sağlayıcıları aşikâr oldu. TurkNet, 2 yıldır olduğu üzere bu raporda da en süratli Cerrah oldu.

Türkiye 110. sıraya geriledi

Mart ayı datalarına nazaran Türkiye’nin ortalama indirme suratı 33,32 Mbps, ortalama upload suratı 6,83 Mbps ve ortalama gecikme bedeli 9 ms olarak kayıtlara geçti. Türkiye, Hız sıralamasında üç Dizi daha kaybederek dünya genelinde 110. sıraya geriledi.

İndirme hızı

Birinci çeyrek verilene baktığımızda en yüksek indirme (download) suratı sunan operatörün TurkNet olduğu görülüyor. TurkNet kullanıcıları ortalama 58,85 Mbps download suratı elde etti. TurkNet, Speedtest’ten Fastest Fixed Network 2022 mükafatını kazanmıştı. 1.000 Mbps’ye varan TurkNet, Gigafiber internet sayesinde Türkiye’nin Hız ortalamasını üste taşıyor.TurkNet’in akabinde 41,18 Mbps ile Türksat ve 34,00 Mbps ile Turkcell geliyor.

Gecikme değeri

Gecikme bedellerinde 15 ms ile en güzel sonucu TurkNet verirken Turkcell, Türk Telekom ve Türksat 21 Mbps ile takip etti. Vodafone ise 33 ms ile nihayet sırada yer aldı.

Tutarlılık (Consistency)

Tutarlık (Consistency) ismindeki paha, Hız testlerinin yüzde kaçında en az 25 Mbps download ve 3 Mbps upload suratı elde edildiğini gösteriyor. TurkNet kullanıcılarının yaptığı Hız testlerinin yüzde 79,3’ünde 25 Mbps download ve 3 Mbps upload suratının üstünde sonuçlar elde edildi. Türk Telekom ise yüzde 50,9 ile en düşük Fiyatlık (Consistency) pahasına sahip oldu.

En süratli şehirler

Hız testlerinde en süratli Belde İstanbul olarak tespit edildi. İstanbul’daki kullanıcılar 37,58 Mbps download ve 7,14 Mbps upload ortalaması elde etti. İstanbul’u sırasıyla İzmir, Ankara, Adana ve Bursa takip etti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir