SpaceX’e alternatif geldi: NASA, insanları Ay’a hangi araçla indireceğini seçti

Genel May 20, 2023 Yorum Yok
NASA, başlattığı Artemis misyonu kapsamında insanları tekrardan Ay yüzeyine indirmeyi hedefliyor. Artemi 1 test vazifesi geçtiğimiz aylarda gerçekleştirildi. Artemis 3 misyonunda ise NASA, insanları Ay’a indirmeyi hedefliyor. Öte yandan Ajans, istikbal misyonlar için elindeki seçenekleri de genişletiyor. Artemis V veya Artemis 5 misyonunda kullanılacak Ay iniş sistemi için NASA, Blue Origin firmasını seçti.

SpaceX’e alternatif geldi

NASA, üçüncü mürettebatlı Artemis Ay inişini gerçekleştirecek şirketi seçti. Jeff Bezos‘un Blue Origin şirketi, Eylül 2029’da fırlatılması planlanan Artemis V için iniş sistemini inşa edecek. araç seçiminden bahsetmeseler de, şirket halihazırda bir Blue Moon iniş aracı üzerinde çalışıyor. Boeing, Lockheed Martin ve Draper, NASA projesinde yer alanlar ortasında olacak. Bu ortada NASA ve Blue Origin muahedesinin bedeli de 3.4 milyar dolar olarak açıklandı.

Orion kapsülü dört astronotu Ay’a götürecek ve burada mürettebattan ikisi Ay’ın Güney kutbuna inmek için Gateway Uzay istasyonuna kenetlenmiş bir Blue Origin iniş aracını kullanacak. öteki astronotlar Gateway’i (Ay Geçidi) genişletip bakımını üstlenirken onlar da bir hafta boyunca ay yürüyüşleri, gezici operasyonları ve ilim deneyleri gerçekleştirecekler. NASA,ilk (Artemis III) ve ikinci (Artemis IV) insan inişleri için SpaceX‘in Starship‘ini seçti bile. Ajans geçen Yıl hem bir yedekleme sağlamak hem de rekabeti teşvik etmek için ikinci bir iniş aracı için teklifleri kabul edeceğini söylemişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir