Sosyal medyaya yansıyan dünyadan Türkiye’ye destek paylaşımları

Genel Şub 08, 2023 Yorum Yok
Kahramanmaraş merkezli olarak gerçekleşen ve 10 vilayetimizi direkt etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki sarsıntı, nihayet yüzyılın en Aka zelzele felaketlerinden biri olarak gösteriliyor. Türkiye’ye dünyanın dört bir yanından dayanak bildirileri yağıyor. Yabancı isimlerin Türlü dayanak iletilerini bu içeriğimizde derledik.

Not: İçeriğimizde Twitter paylaşımları bulunuyor. Erişim kısıtlamasından Dolayı içeriğimizdeki tweetleri göremeyebilirsiniz. VPN kullanarak tweetleri görebilirsiniz. 

Yunanistan, Türkiye’ye en Fazla takviye iletisi gönderen ülkelerden birisi. Yunanistan’ın devlet televizyonu EPT, yıkıntı imajlarını Türkçe müzik eşliğinde yayınlayarak sabah haberlerine başladı. Bu duygusal görüntüyle acımızı paylaştı.

Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden Kathimerini, Fransız karikatür Charlie Hebdo’nun yakışıksız karikatürüne karşılık niteliğinde bir karikatür paylaştı. Karikatürde, “Hepmiz Türküz” tabirlerine yer verildi.

İtalya, Türkiye’ye arama kurtarma takımı ve yardım materyalleri gönderdi. Mevzuyla ilgili Twitte’’dan paylaşım yapan İtalya’nın Türkiye Büyükelçiliği; Türkiye’nin İtalya’ya Covid-19 yardımlarını gönderirken kullandığı, “Ümitsizliğin arkasında birçok ümitler var, karanlığın arkasında kaç güneşler var” tabirlerini kullandı.

Atalanta’da forma giyen Merih Demiral, zelzele bölgesine yardım için Ronaldo, Bonucci ve Dybala imzalı üç formayı Aleni artırmaya sundu. Aleni artırmadan elde edilen gelirler Ahbap’a bağışlanacak. Üç forma için 1,5 milyon TL’nin üzerinde Teklif verildi. Teklifler bugün 22.00’ye kadar alınmaya devam edecek.

Roma’nın Teknik Yöneticisi Jose Mourinho, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Fatih Terim ile fotoğrafını kullanarak, “Türk ve Suriyeli kardeşlerimi sevgiyle kucaklıyorum” sözlerini kullandı.
En Fazla kazanan YouTuber’lardan MrBeats, TikTok hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye’ye yardım sağlayacağını belirterek, “Hey! Yorumlarınızı görüyoruz. Beast yardım ekibimiz ile afet bölgesine yardım etmek için faal olarak çalışıyoruz” dedi.

Çeşitli yıldız oyuncular ve müzikçiler da Türkiye’ye takviye iletileri yayınladı. Russel Crowe, Hugh Jackman, Antonio Banderas, Jennifer Garner, Dua Lipa, Demi Lovato, Evgeny Grinko, Ellen DeGeneres ve Hailey Bieber hüzünlerini paylaştı. Yardım için takipçilerine davette bulundu ve resmi yardım kuruluşlarının ilişkilerini paylaştı.

Kripto Nakit dünyasından da Türkiye’ye takviye iletileri ve maddi yardımlar yağıyor. Binance CEO’su Changpeng Zhao, Türkiye’ye dayanak bildirisini iletirken zelzele bölgesindeki bütün kullanıcılara 100’er dolar bedelinde yardım yapılacağını ve Yekün 5 milyon doların üzerinde yardım yapıldığını söyledi. Ayrıyeten Binance kullanıcılarının yardım yapabilmesi için Türkiye’ye zelzele Yardım Fonu başlattı. 1 milyon dolar pahasında yardım toplanması hedefleniyor. Buna ek olarak 4 milyon dolar civarında materyal yardımı yapıldı.

Huobi kripto Nakit borsasının CEO’su Justin Sun, cemiyet Gönüllüleri Vakfı’na 1 milyon adet TRX (Yaklaşık 1,2 milyon TL) bağışladı.

Ülkemizde aktiflik gösteren yabancı kripto Nakit borsası MEXC, 1 milyon TL bedelinde para yardım paketi hazırladı. Ayrıyeten besin, su, paklık ve barınma eserleri içeren üç tırı zelzele bölgesine ulaştırdı.

Teknoloji devlerinin CEO’larından paylaşımlar

Apple, Google, Amazon üzere dev teknoloji şirketlerinin CEO’ları zelzelenin birinci saatlerinde paylaşım yaparak Türkiye’ye takviye bildirilerini iletti. Yardım için kolları sıvadı. Amazon, acil gereksinim duyulan materyalleri zelzele bölgesine ulaştırdı. Apple ise arama kurtarma çalışmaları için bağışta bulunacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir