Snapdragon 8 Gen 3 geliyor! iPhone’lar artık en hızlısı olmayacak

Genel Mar 06, 2023 Yorum Yok
Qualcomm, var en kuvvetli yongası Snapdragon 8 Gen 2 ile Birlikte Apple’ın işlemcilerine hiç olmadığı kadar yaklaştı ve birtakım alanlarda Aka farklarla geçti. Yeni gelen bilgiler ise Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 3’te evvelki jenerasyon yapılan iyileştirmeleri geliştireceğini söylüyor.

Snapdragon 8 Gen 2’de yaşanan performans sıçrayışının en Aka nedenlerinden biri, Qualcomm’un farklı bir CPU kümesine geçmesiydi. Firma, performans çekirdeği sayısını bu işlemcide dörde çıkarırken verimlilik çekirdeklerini ise üçe indirmişti. Snapdragon 8 Gen 3’te de bu heyetimin tıpkı formda devam edeceği lakin yeni Cortex-X4 sayesinde çekirdek suratlarının 3.70 GHz düzeyine çıkması bekleniyor.

Snapdragon 8 Gen 3 performansta iddialı

Snapdragon 8 Gen 2’de bulunan Cortex-X3’ünün 3,20 GHz frekansına kıyasla yüzde 15’lik bir saat suratı artışı Laf konusu. Bu saat suratı artışı da performansı direkt etkiliyor. Gizchina tarafından yapılan bir habere göre Snapdragon 8 Gen 3,Geekbench’te tek çekirdek performansında 1930, çok çekirdek performansında ise 6236 puan almayı başarmış. Bu kıymetler Snapdragon 8 Gen 2 özelinde sırasıyla yüzde 30 ve yüzde 20 performans artışı anlamına geliyor. var 8 Gen 2 esasen Apple’ın A16 Bionic işlemcisine Fazla yakındı ve 8 Gen 3 görünüşe nazaran performans konusunda A17 Bionic’in önünde olabilir.

Bilindiği üzere Qualcomm, “Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy” isminde Galaxy S23 için daha yüksek frekanslar sunan Özel bir işlemci geliştirmişti. Birebir durum “Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy” ile Birlikte Galaxy S24 için geçerli olur mu bilinmez fakat Şayet olursa Fazla daha yüksek frekans suratları bekleyebiliriz.

Bununla Birlikte Cortex-X4’ün saat suratının 3,70 GHz’e yükseltilmesi, Snapdragon 8 Gen 3’ün Güç tüketimini Kıymetli ölçüde artırarak daha kısa pil ömrüne ve daha yüksek sıcaklıklara yol açabilir. Qualcomm’un bu sorunu çözmek için üretim sürecinde güzelleştirme yapması yani 4nm’den 3nm’ye geçmesi de pek mümkün durmuyor. Çünkü, Snapdragon 8 Gen 2’yi 4nm’de üreten TSMC’nin var 3nm bantlarının tamamı Apple’a ayrılmış durumda.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir