Snapdragon 8 Gen 3 detaylanıyor: İki farklı sürümde gelebilir

Genel Nis 24, 2023 Yorum Yok
Taşınabilir yonga pazarının lider isimlerinden Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 2’in halefi olacak Snapdragon 8 Gen 3 üzerinde hazırlıklarını sürdürüyor. Bugün ise, yeni yonga seti hakkında birtakım şaşırtan ayrıntılar paylaşıldı. Snapdragon 8 Gen 3, iki farklı sürüme sahip olabilir.

Snapdragon 8 Gen 3 iki farklı sürümde gelebilir

Yeni paylaşılan raporlar, Snapdragon 8 Gen 3’ün 1+5+2 ve 2+4+2 olmak üzere iki farklı çekirdek konfigürasyonuna sahip olacağını söylüyor. Bu durum daha kuvvetli bir 8 Gen 3 sürümünün yolda olduğunu bizlere gösteriyor. Bu noktada İki Cortex-X4 çekirdekli Snapdragon 8 Gen 3 sürümünün performans manasında Değerli bir gelişim sunacağını belirtelim. Lakin Laf konusu yükseltme daha yüksek bir ısı üretimine de neden olabilir. Qualcomm’un bu meseleye nasıl tahlil getireceği ise şimdi bilinmiyor. 

Bildiğiniz Google, Pixel 7 serisinde bulunan ve Tensor G2 platformunda bir yerine iki adet Cortex-X1 ünitesine yer vermişti. Bu bağlamda Qualcomm’un üreticilere daha geniş bir takviye sunması katiyen şaşırtan değil. Gerçekten bu türlü bir adım Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy ile Galaxy S23 serisinde atılmıştı.

Snapdragon 8 Gen 3, selefi Gen 2’ye benzeri halde TSMC’nin 4nm süreç düğümüne sadık kalacak. Bu nedenle Qualcomm, rakibi Apple A17’ye kıyasla sadece tasarım değişikliğine odaklanacak. Lakin Snapdragon 8 Gen 2’nin hem performans hem de verimlilik konusunda övgüler aldığını biliyoruz. Münasebetiyle Snapdragon 8 Gen 3, bu başarıyı sürdürebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir