Sismologlar, Türkiye’deki bir sonraki büyük depremin nerede olacağını tahmin etti

Genel Nis 24, 2023 Yorum Yok
Güney Kaliforniya Üniversitesi‘ndeki jeofizikçiler Şubat depremiyle alakalı fay bölgesini incelemek için uzaktan algılama yolunu kullandılar. Tahlil, fayın bir kısmının tıkalı kaldığını ve gelecekte 6.8 büyüklüğünde başka bir zelzelenin meydana gelebileceğini gösterdi.

Güçlü zelzelelere tektonik plakaların kayması neden oluyor ve yer kabuğunun yavaşça devinim eden kesimleri birbirlerini iterek Vakit içinde kademeli olarak kuvvet oluşturuyorlar. Levhalar kaydığında da güç, yerkabuğunda dalgalar halinde patlayarak depreme neden oluyor.

Malatya’nın Pütürge ilçesine dikkat çekildi

Araştırmacılar Malatya ilinin Pütürge ilçesi yakınlarında, evvelki zelzelelerle bağlantılı bir fay boyunca sismik aktivite kaydettiler. Bu, levhanın bir kısmının bloke olduğu yahut sıkıştığı, lakin gelecekte rastgele bir vakitte hareket edebileceği manasına geliyor.

Sismologlar bu zelzelenin ne Vakit meydana geleceğini söyleyemeseler de, sarsıntının yerini ve potansiyel şiddetini anlamanın, bu Aka felakete hazırlanmak ve Önemli sonuçlarından kaçınmak için bir fırsat olduğu görüşündeler.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir