SIM kart takılarak kullanılan telefonların keyfi iadesi hakkında Yargıtay’dan karar

Genel Oca 12, 2023 Yorum Yok

İnternet üzerinden satın alınan sıfır telefonlarda 14 gün içerisinde cayma hakkı kullanılmak istediğinizde birtakım satıcılar telefonun kutusu açıldığı ve SIM kart takıldığını münasebet göstererek iade talebini Olumsuz olarak yanıtlandırıyor. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan Yargıtay 3. Hukuk Dairesi kararına nazaran telefonların kutusu açılıp SIM kart takılsa dahi tüketiciler cayma hakkından yararlanabilir.

Bir alıcı N11’de MIEKO satıcısından satın aldığı Poco X3 NFC Lite akıllı telefonunu 6 gün kullanarak rastgele bir münasebet göstermeden cayma hakkını kullanmak istedi. Tüketici, 6 günlük müddet içerisinde SIM kart takarak telefonunun kurulumunu yaptı ve uygulamalar indirdi.

Satıcı, tüketicinin iade talebini reddetti. Tüketici bunun üzerine tüketici hakem heyetine başvurdu. Tüketici hakem heyeti, müşterinin haklı olduğuna karar verdi fakat satıcı mevzuyu mahkemeye taşıyarak tüketici hakem heyeti kararının iptalini talep etti. Mahkeme de müşteriyi haklı bulunca belge Yargıtay’a taşındı.

Satıcı, telefonun kutusunun açıldığını, kurulumunun yapıldığını ve SIM kart takıldığını münasebet göstererek eserin sıfır olma özelliğini ve tekrar satılabilirlik özelliğini kaybettiğini argüman etti. Yargıtay ise uzaklıklı satış kontratına nazaran bu süreçlerin tekrar satılabilirliği ve eserin sıfır olmasını etkilemediğini Anlatım etti. Yargıtay, mutat kullanım durumlarında müşterinin haklı olduğuna, mutat kullanımı aşan kullanımlarda ise ortaya çıkan ziyandan tüketicinin Mesul olduğuna karar verdi. Yargıtay, Laf konusu evrakta mutat kullanım hakkında inceleme yapılmadığını belirterek konusunda uzman uzmandan rapor aldırılıp sonuca nazaran karar verilmesine hükmetti.

Mutat kullanım nedir?

Mutat kullanım, bir malın teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına Müsait biçimde kullanılması manasına gelmektedir. mesela bir telefonun SIM kart takılarak kurulumunun yapılması mutat kullanım çerçevesine giriyor. Telefonda fizikî hasar oluşması yahut yazılımsal yanlışlar oluşması üzere durumlar ise mutat kullanımı aşan duruma iç oluyor.

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 48. Unsurunun 4. Fıkrasında “Tüketici, cayma hakkı müddeti içinde malın mutat kullanımı sebebiyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan Mesul değildir.” sözüne yer verilmektedir. Bu da telefonların SIM kart takılarak kurulumunun yapılmasının cayma hakkının kullanılmasında sorun teşkil etmediği manasına geliyor.

Özetle Yargıtay 3. Hukuk Dairesi’nin kararına nazaran müşteriler satın aldıkları cep telefonlarının kurulumunu yapıp SIM kart taksa dahi fizikî yahut yazılımsal hasar oluşturmadıysa 14 gün içerisinde cayma hakkından faydalanabilir. Satıcı lakin mutat kullanımı aşan kullanımlarda müşterinin cayma hakkı talebini reddebilir. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, mutat kullanımda müşteriyi haklı bulunurken mutat kullanımı aşan bozulmalar halinde ortaya çıkan ziyandan tüketicinin Mesul olduğuna hükmetti. Laf konusu belgede mutat kullanım hakkında bir rapor bulunmadığı için karar kurulmasının hakikat olmadığını belirterek davanın temyizini kabul etti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir