Sega, Angry Birds’ün geliştiricisi Rovio’yu 776 milyon dolara satın alıyor

Genel Nis 23, 2023 Yorum Yok
Hatırlayacağınız üzere, Japon oyun devi Sega‘nın Angry Birds imalcisi Rovio‘yu satın almak için görüşmelere başladığından sizlere bahsetmiştik. Bu bağlamda Japon devinin, Rovio için yaklaşık 1 milyar dolar bütçeayırdığı belirtiliyordu. Bugün ise beklenen İzah geldi. Sega, Rovio’yu kendi bünyesine iç etmek için 776 milyon dolar ödeyecek.

2023’ün üçüncü çeyreğinde sonuçlanacak

Bilmeyenler için Rovio’nun yapımcılığını üstlendiği Angry Birds, 1 milyar indirmeyi geçen birinci taşınabilir oyun olmuştu. O denli ki 2014’ün başlarında aylık 200 milyon oyuncuya konut sahipliği yapan oyun, devamında bir TV dizisi ve iki uzun metrajlı sinema olarak karşımıza çıktı. Günümüzde ise en bilindik taşınabilir oyunlar ortasında yer almaya devam ediyor. 

Konu hakkında yapılan açıklamada Sega, “Rovio’nun canlı servis taşınabilir oyun operasyonundaki ayırt edici bilgi birikiminden Sega’nın var ve yeni oyunlarını global taşınabilir oyun pazarına getirmek için yararlanmayı hedefliyoruz” kelamlarını lisana getirdi. Buradan yola çıkarak japon devinin, taşınabilir pazardaki oyun yelpazesini genişleteceğini söyleyebiliriz.

Paylaşılanlara nazaran Laf konusu satın alma sürecinin, mevcut mali yılın üçüncü çeyreğinde, yani Eylül sonuna kadar sonuçlanması bekleniyor. Ayrıyeten Rovio’yu satın almak isteyen birinci şirketin Sega olmadığını da belirtelim. Geçtiğimiz Yıl İsrail merkezli Playtika ile görüşmeler gerçekleştiren stüdyo, buradan Sonuç alamamıştı. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir