Şaşırtıcı derecede pahalı olan 300 TB SSD’ler geliyor

Anakart Driverları, Donanım Mar 03, 2023 Yorum Yok
Büsbütün flash data depolama donanım ve yazılım eserleri geliştiren Pure Storage, tescilli direkt flaş modüllerini (DFM) kullanan sert Vaziyet şoförlerinin (SSD) kapasitesinin birkaç Yıl içinde altı kat artarak 300 TB kapasiteye ulaşmasını bekliyor. Bu çarpıcı kapasite artışı beraberinde yüksek fiyatları da getirecek.

300 TB SSD’ler yakında

Pure Storage CTO’su Alex McMullan, yaptığı bir röportajda, “Önümüzdeki birkaç yıldaki planımız, sabit diskteki rekabetçi duruşumuzu yepisyeni bir alana taşımak. Bugün 24TB ve 48TB DFM şoförleri üretiyoruz. 2026 veya öncesinde 300 TB disk kapasitesine ulaşmayı hedefliyoruz” sözlerini kullandı.

Pure Storage’ın tescilli DFM şoförleri, sırf şirketin FlashArray ve FlashBlade depolama sistemleriyle Bir arada kullanılabiliyor. Münasebetiyle şahsî bilgisayarınızda ve NAS sunucunuzda bu SSD’leri kullanmanız Mümkün olmayacak lakin bu gayeye giden yolda yaşanacak gelişmelerden elbette tüketici elektroniği de etkilenecektir.

Şirket, kendi tahlilinin kapasitesini yalnızca birkaç Yıl içinde 6 kat nasıl artıracağını net olarak açıklamadı fakat işaret ettiği birtakım alanlar var. Bilindiği üzere halihazırda yaygın olarak 112 ila 160 katmanlı 3D NAND bellekler kullanılıyor.  Önümüzdeki beş Yıl içinde faal katman sayısının 400 ila 500’e çıkacağını söyleyen Pure Storage, bunun kapasiteyi artıracağını belirtiyor.

3D NAND üreticileri, kabaca her iki yılda bir aygıtlarının yeni kuşaklarını piyasaya sürüyor (yani faal katman sayısını artırıyor). Bu Yıl üreticiler ~200 katmanlı 3D NAND üretimini artırmaya hazırlanıyor, bu nedenle 2025’te ~300 katmanlı 3D NAND ve 2027’de ~400 katmanlı 3D NAND yongalarını beklememiz yanlış olmayacak. Öte yandan Pure Storage için işin bir de fiyat boyutu var. Şirket halihazırda bu ayın başında piyasaya sürdüğü FlashBlade//E için 800 bin dolar (4 PB) talep ediyor. Münasebetiyle birebir sistem üzerinde 300TB DFM modülleri kullanılırsa Yekün kapasite 12 PB’a çıkacak. Bu nedenle sunulacak sistemin fiyatı uçuk bir noktaya erişebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir