Samsung, DDR3, DDR4 ve NAND bellek üretimini azaltıyor: Peki neden?

Anakart Driverları, Donanım May 01, 2023 Yorum Yok
Tüketici pazarında yaşanan sakinlik ve talep meseleleri, Samsung başta olmak üzere çip üreticilerini etkilemeye devam ediyor. Hatırlayacağınız üzere Güney Koreli dev, 2023’ün birinci çeyreği için aktiflik karında yıldan yıla yüzde 95’lik bir düşüş bildirdi. Bu durumu, hafıza yongalarına olan talebin azalması ile ilişkilendiren Samsung, üretimi azaltmayı planlıyor.

Samsung, DDR5’e odaklanacak

Kısa müddet Evvel yayınlanan mali sonuçların akabinde Samsung, orta ve uzun vadeli talebi karşılamak için kâfi hafıza yongası stoğuna sahip olduğunu ve eski eserlerin üretimini azaltmayı planladığını belirtti. Bu noktada şirket, hangi yongaların etkileneceği  yahut hangi ölçüde kayıp yaşanacağı konusunda ayrıntılı bir bilgi paylaşmadı.

Öte yandan sanayi analistleri,NAND, DDR3 ve DDR4 üzere belleklerde yaklaşık yüzde 20 ila 25’lik bir kesinti öngörüyor. Dolayısıyla dev üretici, düşük maliyetli DDR3 ve DDR4 belleklerden ziyade odağını daha gelişmiş DDR5 yongalarına çevirecek diyebiliriz. 

Bildirilenlere nazaran 8GB DDR4 RAM modülünün ortalama kontrat fiyatı, Ocak ayındaki yüzde 18,1’lik düşüşün akabinde geçen ay yüzde 19,9’luk bir düşüş daha yaşadı. Bunun akabinde Şubat ve Mart aylarında sabit kalsa da, Samsung’un üretim kesintisi açıklamasına Karşın fiyatlar düşmeye devam ediyor.

Pazar araştırma şirketi TrendForce ise, tedarikçiler yüksek stok düzeyleriyle boğuşurken 2023’ün ikinci çeyreğinde yüzde 15 ila 20’lik bir fiyat kesintisi yaşanacağını iddia ediyor. 

Pazarda yaşanan talep problemleri üreticileri etkilese de, bazı analistler optimist olmaya devam ediyor ve 2024’te ufukta bir Geri dönüş olabileceğini öne sürüyorlar. Gerçekten DRAM ve NAND pazarının her geçen gün büyüdüğünü söyleyebiliriz. DDR5 üzere gelişmiş hafıza yongaları anne akım haline geldikçe üreticilerde süratli bir toparlanma görebiliriz. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir