Samsung, 3nm sürecinde sorunlar yaşamaya devam ediyor

Genel Şub 07, 2023 Yorum Yok
Samsung, birkaç aydır yüksek hacimli 3nm sürecine dayalı yongaları üretmeye başlamış durumda Lakin üretimde verimlilik ve performans noktasında zorluklarla karşılaşıyor. Öte yandan Samsung’un karşılaştığı problemlerin üstesinde gelmesi için yeni yapılandırmalar yaptığı bildiriliyor.

Samsung’un 3nm badiresi devam ediyor

Kore medyasına nazaran Samsung’un 3nm sürecinde karşılaştığı sıkıntıların en büyüklerinden birisi teknik aksilikler değil, yarı iletken alanındaki yetenek eksikliği. Samsung Foundry, 3nm tabanlı yonga seti üretimini sürdürmek için kâfi Ar-Ge insan gücüne sahip görünmüyor ve şirket sıkıntıları azaltmak için bir dönüşüm içinde.

Güney Koreli teknoloji, meselelerin üstesinden gelebilmek için elindeki insan gücünü eski üretim süreçlerinden 3nm süreçlerine kaydırmaya başladı. sanayi gözlemcilerine nazaran Samsung, bütün süreç süreçleri için kâfi insan kaynağına sahip değil ve firma 130nm ve 65nm üzerinde çalışan grupları tekrar dağıtıyor.

Bununla birlikte, bu tekrar yapılanma ek maliyetlere de neden oluyor. mesela Samsung’un, artık 130nm ve 65nm süreçlerine dayalı yonga siparişlerini artık kabul etmediği söyleniyor. Samsung ise bu tezleri yalanladı ve 130nm ve 65nm üretimine devam ettiğini açıkladı. Yarı iletken alanındaki rekabet Laf konusu olduğunda Samsung için âlâ haber ise bu yaşadığı meselelerde yalnız olmaması. ABD, Tayvan ve Çin’deki yarı iletken şirketleri de daha Çok insanı işe almak için uğraş ediyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir