Sahibinden başkası kullanamayacak: Yeni akıllı tabanca biyometrik tarama ile geliyor

Genel Nis 24, 2023 Yorum Yok
Emniyet teknolojilerine odaklanan bir şirket, biyometrik tabanlı silah güvenliğini ele alan Biofire Smart Gun’ı piyasaya sürdü. Silah, kullanıcıları tanımlamak için evvelce programlanmış biyometrik verileri kullanıyor ve sadece sahibi tarafından tanımlanan bireylerin silahı kullanabilmesini sağlıyor. Eser, çocukların, hatalıların ya da diğer istenmeyen kullanıcıların karıştığı trajik senaryoları yahut kazara silahın ateşlenmesinin önüne geçilmesini hedefliyor.

Bilimkurgu sinemalarından fırlamış gibi

Colorado merkezli Emniyet ve teknoloji firması Biofire, Smart Gun’ın her Vakit “kilitli” durumda olduğunu ve yetkili kullanıcılar için olağan bir 9mm Luger ile birebir biçimde çalışırken, tanımlanmış bir kullanıcının elinden çıktığında yetkisiz kullanımı önlediğini argüman ediyor. Silahı kullanmak için evvelden programlanmış biyometrik datalar ile bir kullanıcı listesi oluşturuluyor. Sonrasında silahın Guardian Biyometrik Motoru, entegre parmak izi ve 3 boyutlu Çehre tanıma kullanarak silahı eline Meydan kişiyi doğruluyor. Firmaya nazaran Guardian Biyometrik Motoru beş kullanıcıya kadar biyometrik datayı tanımlayabiliyor.

Bu teknoloji bir bilimkurgu ya da casus sinemasından fırlamış üzere görünebilir. Lakin, silah fonksiyonelliğini garanti altına almak için biyometri ve gibisi kullanıcı tanımlama sistemlerinin kullanılması yeni bir şey değil. 2010’ların ortalarında tanıtılan Armatix iP1, silahın sırf sisteme eşlik eden RFID saatini takan kullanıcılar için çalışmasına müsaade veren RFID tabanlı bir Emniyet düzeneği kullanıyordu. Üretici bunu var en inançlı ateşli silah sistemlerinden biri olarak tanıtmıştı.

Ne yazık ki, bilgisayar korsanları iP1’in güvenliğini kırarak sistemin piyasaya sürüldükten kısa bir müddet sonra inançsız olduğunu kanıtladı. O vakitten beri birkaç Öbür şirket ABD pazarına inançlı, fonksiyonel bir akıllı silah sistemi getirme yarışına girdi, lakin Biofire bu alanda başarıyı yakalayan birinci firma oldu. Biofire’a nazaran silah üzerindeki biyometri sistemi kullanıcıyı birkaç milisaniyede tanıyabiliyor. Bu da Hız ve güvenilirliği artırıyor. Biofire, halihazırda geliştirdiği silahın satışına başlamış durumda. Firmanın resmi web sitesine nazaran epeyce değerli olan Smart Gun Founder’s Edition modeli şimdiden tükenmiş vaziyette.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir