Ryzen 8000: Zen 5 mimarili yeni nesil AMD işlemciler bu yıl içinde gelebilir

Anakart Driverları, Donanım Mar 31, 2023 Yorum Yok
Gigabyte‘ın kurumsal kolu olan Giga Computing, yakın vakitte AMD’nin Zen 4 işlemcilerini Temel Meydan birkaç sunucu tabanlı platformlar duyurdu. Lakin Farklı bir formda Gigabyte’ın basın bültenin satır ortalarında Ryzen 7000 serisinin halefinin bu Yıl içinde geleceğine işaret ediliyor. Gigabyte, yalnızca “yeni nesil” telaffuzunu yapıyor hasebiyle bu Zen 5 mimarisine bir atıf olarak algılanabilir.

Zen 5 beklenenden erken çıkabilir

Gigabyte’ın tarafından yapılan açıklamada “Bu yılın sonlarında çıkacak olan yeni nesil AMD Ryzen masaüstü işlemcileri de bu AM5 platformunda desteklenecek, bu nedenle bu sunucuları bugün satın Meydan müşteriler, Ryzen 7000 serisi halefine yükseltme fırsatına sahip olacak.” ifadelerine yer veriliyor. AM4 soketinde olduğu üzere AM5 soketi de uzun ömürlü bir platform olacak. AMD aslında resmi olarak bu soketin 2025 yılına kadar destekleneceğini belirtiyor ve Zen 5 mimarisinin de bu platforma çıkış yapacağı biliniyor.

Gigabyte’ın açıklaması, AMD’nin yeni jenerasyon işlemcilerin Yıl sonundan Evvel perakende pazarına çıkabilmesi için Zen 5’in lansman tarihini hızlandırmış olabileceğini ima ediyor. Yine de, Gigabyte’ın bahsettiği yeni nesil yongaların nazaran Zen 4 yenilemesi (Zen 4+) yahut Zen 4c olma ihtimali de var. Yahut daha mümkün olan ise bir yanılgı sonucu bu türlü bir ibarenin geçilmiş olabileceği.

 

Zen 5 için şimdi ticari bir isimlendirme yok lakin ilerlemeye bakılacak olursa AMD, yeni nesli Ryzen 8000 olarak piyasaya sürecektir. Bununla Bir arada evvelki jenerasyon Ryzen işlemci ailelerinin şirket için kod isimleri Ünlü ressamlara dayanıyordu. Ryzen 7000 Raphael, Ryzen 5000 Vermeer ve Ryzen 3000 Matisse üzere. Lakin AMD, Zen 5‘i Granite Ridge olarak kodlamış durumda ve münasebetiyle birinci nesil Ryzen’lerdeki üzere yer ismi kullanmaya dönüş yapılıyor.

Zen 5 hakkında

Zen 5 mimarisi hakkındaki bilgiler şimdilik epeyce hudutlu. AMD’nin evvelki sunumlarındaki telaffuzlara bakacak olursak en Aka değişiklik yeni mikro mimari değişikliği. Bu da Zen 4’e kıyasla sıradan bir yükseltme olmayacağı anlamına geliyor. Mimari değişikliğiyle Bir arada AMD, gelişmiş performans ve verimlilik kazanmayı hedeflerken yongaların Yapay zeka ve makine tahsili optimizasyonlarına entegre olacağını söylüyor. Özgün ve resmiyette Zen 5 mimarisinin 2024 yılında gelmesi bekleniyor. nihayet olarak üretim teknolojisi tarafında AMD’nin amacı TSMC 3nm ancak bu olmazsa bile 4nm’nin kullanılabileceği belirtiliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir